Gdzie na grzyby pod Toruniem? Te miejsca warto odwiedzić! Leśniczy ma cenne rady dla grzybiarzy

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Gdzie na grzyby pod Toruniem? Te miejsca warto odwiedzić! Leśniczy ma cenne rady dla grzybiarzy

Mnóstwo możliwości

Gdzie na grzyby pod Toruniem? Te miejsca warto odwiedzić! Leśniczy ma cenne rady dla grzybiarzy

2022-10-12 14:03

Gdzie na grzyby w Toruniu i okolicach? Sezon w pełni, więc takie pytanie często pojawia się wśród amatorów porannych spacerów. Toruński nadleśniczy Bogusław Kashyna ma kilka rad dla grzybiarzy, a my wskazujemy lokalizacje, gdzie możecie znaleźć mnóstwo grzybów.

Gdzie na grzyby pod Toruniem? Te miejsca warto odwiedzić [LISTA]

Lasy w województwie kujawsko-pomorskim są bogate w grzyby. Ta część roku jest powszechnie lubiana przez zapalonych grzybiarzy i nie ma w tym nic dziwnego. Gdzie szukać grzybów, aby nasz koszyk za za każdym razem był pełny? Na pewno warto zajrzeć w te miejsca:

  • Barbarka
  • Lasy w okolicach Łysomic
  • Okolice Cierpic
  • Okolice toruńskiego poligonu
  • Osiek nad Wisłą

Gdzie na grzyby 2022? Leśniczy ma dobre rady dla grzybiarzy

Reporter Radia ESKA Toruń Michał Kaproń rozmawiał o grzybiarzach z nadleśniczym Bogusławem Kashyną. Choć mężczyzna podkreśla, że są oni mile widziani w lasach, to jednak ma konkretny apel i sugestie.

- Przy tak intensywnej penetracji, zawsze znajdą się przypadki, mam nadzieję, że coraz bardziej odosobnione, zaśmiecania albo nieuprawnionego wjazdu na obszary leśne. Jesteśmy otwarci na przebywanie ludzi na obszarach leśnych. Mamy mnóstwo własnych miejsc postojowych, są drogi udostępnione, jest mnóstwo tej przestrzeni, w której można postawić samochody i dotrzeć spokojnie na obszar leśny - powiedział Kashyna, cytowany przez portal Radia Eska Toruń.

Nie wszyscy stosują się do zasad, panujących w lasach pełnych grzybów. - Pouczeń, które nałożyliśmy w tym roku, jest ponad 230. Jest to wzrost ponad 50% w stosunku do roku ubiegłego. Więc widać, że za tą rzeszą ludzi, która w tym roku jest znacznie większa, idą też te negatywne zjawiska - przekazał Kashyna.

Leśniczy i policjanci podkreślają, że udając się na grzyby warto mieć ze sobą telefon komórkowy. Wówczas służbom łatwiej namierzyć tego, który z różnych powodów zagubi się w lesie. 

Czego należy przestrzegać w pierwszej kolejności? Leśnic i służby przypominają, że nieuprawniony wjazd do lasu może nas kosztować nawet 500 zł mandatu. Słono zapłacimy też za parkowanie w lesie w niedozwolonym miejscu. Kara może spotkać też grzybiarzy, którzy zbierają grzyby w niedozwolonym miejscu np. na terenie wojskowym. W Toruniu dobrze znamy problem grzybobrania na poligonie artyleryjskim (nawet w czasie ćwiczeń). Podobnie ma się sytuacja, gdy zbieracz wejdzie do części lasu objętej zakazem wstępu (uprawy do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne, ostoje zwierzyny oraz drzewostany nasienne). Wielu zapomina, że mandat można również dostać za nieumiejętne zbieranie np. wyrywanie grzyba i niszczenie tym samym runa leśnego.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Lubisz zbierać grzyby?
Czy warto jeść grzyby?