Toruń stolicą królowej sportu! Wspaniała wystawa w centrum miasta [ZDJĘCIA]

2021-02-25 16:22 Konrad Marzec

Rok 2021 obfituje w imprezy sportowe najwyższego szczebla. Tegoroczną zimową stolicą lekkoatletyki został Toruń, który gości u siebie najważniejsze zawody krajowe i międzynarodowe. Przypomina nam o tym wyjątkowa wystawa, którą można oglądać w centrum grodu Kopernika! Zobaczcie jak wygląda!

Toruń stolicą lekkoatletyki! Wspaniała wystawa w centrum miasta [ZDJĘCIA]

Niestety, z powodu trwającej pandemii Covid-19, nie można na żywo oglądać zmagań najlepszych sportowców. Za atmosferą wypełnionych po brzegi stadionów tęsknią nie tylko zawodnicy, ale również kibice. Namiastką emocji, jakie towarzyszą największym imprezom, jest wystawa fotografii sportowej autorstwa Aleksandry Szmigiel i Pawła Skraby. Składają się na nią najlepsze zdjęcia z zawodów lekkoatletycznych, rozegranych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Kujawsko-Pomorskiem. Wszyscy spragnieni sportowych wrażeń powinni przyjść ją zobaczyć, by choć na chwilę przypomnieć sobie atmosferę panującą na trybunach. Na zdjęciach można bowiem podziwiać całą paletę emocji: są okrzyki radości, chwile skupienia i grymas zawodu. Autorzy uchwycili na nich te najważniejsze, ale i najtrudniejsze chwile w karierze znanych sportowców. Na jednym ze zdjęć można podziwiać historyczny moment pobicia przez Armanda Duplantisa rekordu świata w skoku o tyczce podczas Copernicus Cup w Toruniu.

Przeczytaj także: Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu z kibicami?! Prezydent "umiarkowanym optymistą"

- To było bezprecedensowe wydarzenie. Osobiście uważam, że w w pracy fotografa sportowego bardzo ważne jest zapisywanie na zdjęciach ważnych fragmentów historii lekkiej atletyki. Tak właśnie stało się w Toruniu. Zapisała się tu piękna historia i emocje - opowiada Aleksandra Szmigiel o kulisach powstania tej serii zdjęć.

Z kolei podczas drużynowych mistrzostw świata w Bydgoszczy, kibice byli świadkami niesamowitego finiszu w biegu na 800 m w wykonaniu Marcina Lewandowskiego. Ten moment również został uwieczniony na fotografii, którą można oglądać w ramach wystawy. - Przewaga Marcina nad konkurentami była tak duża, że już przed linią mety uniósł ręce w geście zwycięstwa i uśmiechnął się do publiczności – właśnie w tym momencie powstało to zdjęcie – wyjawia jego autor Paweł Skraba, który od ponad 10 lat uwiecznia największe sukcesy lekkoatletów.

Zdjęcia, które można oglądać na wystawie odsłaniają również kulisy zawodów lekkoatletycznych. Pokazują chwile wyciszenia przed startem w konkurencji skoku wzwyż, momenty maksymalnej koncentracji tuż przed pchnięciem kulą, czy skupienie podczas wykonywania najtrudniejszych elementów w skoku o tyczce. Wszystkie fotografie łączy jedno: przypominają nam, kibicom, za co tak bardzo kochamy lekkoatletykę.

Głównym mecenasem wystawy jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Organizację wystawy wsparły firmy Domtel-Sport oraz Tamex. Partnerem wystawy jest także producent medali MCC Medale, AWF Katowice oraz firma Mat-Bud.

Wystawę można ją oglądać na ul. Plac Teatralny 2 przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu do połowy marca 2021 roku.

Autorzy wystawy:

Aleksandra Szmigiel - ur. 1988, mieszka w Warszawie, od 25 roku życia zajmuje się fotografią. Wcześniej przez wiele lat uprawiała lekką atletykę, biegi średnie (800-1500m), odnosząc sukcesy w kategorii juniorki. Swoją pasję do sportu wyczynowego przeniosła na specjalizowanie się w fotografii sportowej. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2013 roku kończyła specjalizację fotografia prasowa. Współpracuje z agencją Reuters oraz Reporter, a także prowadzi własną firmę Running Creatives. Ambasadorka marki Sony. Była wielokrotnie akredytowana na największe lekkoatletyczne imprezy na świecie, wielokrotna laureatka konkursów fotografii prasowej: BZWBK Press Photo 2016 i 2017, Fotoreporter Roku 2018, 2019, Grand Press Photo 2018, 2020, nominowana do Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2018, laureatka WKF National Geographic 2018, IAAF Athletics Photo Award 2018 i 2019, World Sports Photography Awards. Autorka projektów „(not) ordinary girl”, „The Calendar 2020”oraz „wannabe 2021”.

Paweł Skraba - ur. 1991, mieszka w Toruniu. Fotoreporter i dziennikarz specjalizujący się w tematach sportowych, pasjonat lekkoatletyki. Obsługuje najważniejsze imprezy sportowe na świecie (piłkarski Mundial, Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce). Laureat konkursu Polskiej Fotografii Sportowej, dwukrotnie nominowany do Grand Press Photo, finalista IAAF Athletics Photo Award 2019. Zawodowo związany m.in. z "Super Expressem", jednak większą część roku spędza poza granicami kraju, by uwieczniać na zdjęciach sukcesy polskich sportowców. Współautor biografii Otylii Jędrzejczak "Otylia. Moja historia” oraz książki o Pawle Fajdku "Petarda. Historie z młotem w tle”.

Halowe Mistrzostwa Polski Masters 2019 w Toruniu
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE