Koronawirus. Pierwsze Komunie Święte w Toruniu dopiero jesienią? To realny termin

2020-04-01 8:41 KM / ML
Pierwsze Komunie Święte w Toruniu dopiero jesienią? To realny termin
Autor: Mariusz Luda / Radio ESKA Pierwsze Komunie Święte w Toruniu dopiero jesienią? To realny termin

Koronawirus wywołuje konieczność przełożenia ważnych wydarzeń również na terenie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Chrystusa Króla w Toruniu. Niebawem dzieci miały tam przyjmować Pierwszą Komunię Świętą. Już dziś wiemy, że tak się nie stanie. Realnym terminem wydaje się ten jesienny, który ogłosiły kościoły ze starówki i osiedla Mokre.

Koronawirus w Polsce - temat, który dotyka rzecz jasna również kościoły na terenie całego kraju. W mszach świętych uczestniczy maksymalnie 5 wiernych, w ceremoniach pogrzebowych również nie może brać udziału dalsza rodzina zmarłych. Świątynie w Toruniu były również zmuszone do odwołania Pierwszych Komunii Świętych, które zazwyczaj odbywają się w okolicach maja. Już dziś wiemy, że Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uroczystości przełożyła na sobotę, 3 październikaZ kolei na stronie internetowej parafii Chrystusa Króla w Toruniu pojawił się komunikat następującej treści:

- W obliczu pandemii koronawirusa konieczna jest zmiana terminu udzielenia I Komunii dzieciom. Z uwagi na wiele czynników (szkolna katecheza, przygotowanie do spowiedzi, goście z zagranicy, dzieci do Komunii z zagranicy, nasza niewiedza co do czasu trwania zagrożenia itp.) najbardziej rozsądnym terminem jest sobota, 26 września - napisał na ks. Michał Kossowski.

- Jeszcze nie wszystkie parafie zdecydowały się na taki krok, choć ten wydaje się nieuchronny zwłaszcza dla dzieci, które miały zostać przyjmowane w kwietniu lub na początku maja - mówi rzecznik Kurii Diecezji Toruńskiej, ks. Paweł Borowski, cytowany przez stronę Radia ESKA Toruń.

Portal Radia ESKA Toruń donosi, że ordynariusz Diecezji Toruńskiej, ks. bp Wiesław Śmigiel rozesłał do proboszczów zalecenie, by ci, rozważyli możliwość odłożenia sakramentu w czasie.

Ostateczne decyzje zostaną podjęte przez proboszczów parafii. Duchowni będą się konsultować w tej sprawie z rodzicami. Czy przesunięcie terminów na wrzesień lub październik jest w ogóle możliwe? Zazwyczaj, dzieci przyjmowane były w maju lub czerwcu, czyli miesiącach związanych z kultem Maryi i Jezusa Chrystusa. Tym razem sytuacja jest jednak wyjątkowa.

Materiały dźwiękowe, zawierające ciekawe wypowiedzi rzecznika Kurii Diecezji Toruńskiej znajdziecie TUTAJ.

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza nowe zakazy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.