Kujawsko-Pomorskie: Narażają życie w walce z koronawirusem. Tutaj mogą odpocząć [ZDJĘCIA]

2020-05-04 10:03

Od wielu tygodni lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki szpitali z wytężeniem pracują na pierwszej linii walki z epidemią. To właśnie z myślą o nich działają w Kujawsko-Pomorskiem dwa ośrodki wytchnieniowe, w których personel medyczny może liczyć na odpoczynek w odosobnieniu i wsparcie psychologiczne. - Z oferty skorzystało już ponad osiemdziesiąt osób, rezerwacji przybywa - informuje nas biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Ośrodki wytchnieniowe ostały zorganizowane w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja). Na medyków czeka 70 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami, ale w każdej chwili jest możliwość przyjęcia jednocześnie nawet 100 osób, ponieważ do dyspozycji są również domy mobilne typu holenderskiego. Zapewniona jest też pomoc psychologiczna i wyżywienie, książki oraz audiobooki udostępnione przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz, jak w zwykłych hotelach, telewizję i internet.

- Możemy też zorganizować transport do każdego z ośrodków. Przebywający w ośrodku w Przysieku mają do dyspozycji park przy hotelu Daglezja, ośrodek w Górznie oferuje spacery w lasach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i nad malowniczymi jeziorami - informuje nas Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

- Nasze ośrodki wytchnieniowe służą tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

- Ośrodki zostały zorganizowane w uzgodnieniu z właściwymi służbami sanitarnymi, z uwzględnieniem reżimu przeciwepidemicznego. Korzystający z nich nie kontaktują się bezpośrednio z personelem obiektów hotelowych. Pokoje są dezynfekowane każdorazowo po ich zwolnieniu przez certyfikowaną wyspecjalizowaną firmę. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że miejsca te nie są przeznaczone dla osób chorych czy zarażonych - dodaje przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego.

Jak podkreślają pomysłodawcy - inicjatywa została dobrze przyjęta przez środowisko medyczne. Ośrodek w Przysieku służy jako miejsce krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu), natomiast Górzno do dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych po dłuższych okresach wytężonej pracy.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?
Naznaczyli chorych na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki