Miażdżące statystyki ze szpitala w Toruniu. Na tym oddziale umiera co czwarty pacjent

2021-12-15 14:05
Łóżko szpitalne
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Miażdżące statystyki ze szpitala w Toruniu. Na tym oddziale umiera co czwarty pacjent / Zdjęcie poglądowe

Toruń. Od statystyk, które ujawnił prezydent Michał Zaleski włos jeży się na głowie. Chodzi o oddział covidowy w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Gospodarz miasta przekazał, że "1/4 osób trafiających na tamtejszy oddział covidowy nie wraca do swoich domów". Paskudny wirus zbiera śmiertelne żniwo.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powrócił do pracy w Urzędzie Miasta Torunia po przejściu koronawirusa. Gospodarz grodu Kopernika nie miał dobrych wieści na konferencji prasowej, która odbyła się 14 grudnia. Liczby, które ujawnił są jak cios prosto w twarz. Tylko w tygodniu 6-12 grudnia w Toruniu obecność wirusa wykryto testami u 833 osób. Na dzień 14 grudnia 2021 r. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wykorzystanych było 61 łóżek dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżka respiratorowe. Natomiast w Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika na 48 posiadanych łóżek covidowych zajętych było 39, w tym żadne z 4 łóżek respiratorowych. Nie to jest jednak najgorsze. 

Czytaj też: Toruń. Trzy wielkie imprezy odwołane! Powód nie jest zaskoczeniem

- 1/4 osób trafiających na oddział covidowy w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu nie wraca do swoich domów. To ludzie, którzy przegrywają z koronawirusem. Co czwarty z nich umiera - powiedział poruszony prezydent Michał Zaleski.

Koronawirus w Toruniu. Miasto reaguje na problem

Rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia, poinformowała nas we wtorek, że w tym i już w kolejnym roku nie odbędą się: plenerowa impreza sylwestrowa, Parada Trzech Króli i Bal Sportowca (5 lutego 2022 r.), natomiast będzie można posłuchać tradycyjnego kolędowania przy szopce na Rynku Nowomiejskim. W kalendarzu pozostaje również Miejska Wigilia, która zaplanowano na 21 grudnia - w tym roku rozpocznie się o godz. 14 i potrwa przez kolejne 4 godziny. Mieszkańcy Torunia, którzy zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu, otrzymają świąteczny posiłek w formie pakietu. 

- Zakażenia i epidemia są bezwzględne! Świadomość, że również i mnie to dotknęło: prawie trzy tygodnie byłem wyłączony z aktywności bezpośredniej, to także pewna wiedza, z którą powinniśmy wszyscy się liczyć. Nie ma możliwości zabezpieczenia się w stu procentach przed epidemią, ale trzeba się chronić przed jej skutkami. A tą ochroną są oczywiście szczepienia - powiedział stanowczo prezydent Michał Zaleski.

Koronawirus w Toruniu. Jak idą szczepienia?

Urząd Miasta Torunia podał, że w minionym tygodniu wykonano w naszym mieście 7364 szczepień (dla 6117 osób były to dawki przypominające). W pełni zaszczepionych jest już 120 246 mieszkańców (60,5% wszystkich mieszkańców, 68,5% uprawnionych). To jednak wciąż za mało, by mówić o stopniu zaszczepienia gwarantującym zahamowanie rozwoju pandemii w Toruniu.

Od 16 grudnia 2021 r. liczba uprawnionych do szczepień mieszkańców zwiększy się grupę dzieci w wieku 5-11 lat, których jest w Toruniu 13 214. Ich rejestracja już się rozpoczęła. Dzieci otrzymają preparat Pfizer w przystosowanej dla nich dawce - 10 mikrogramów. Więcej informacji na temat punktów szczepień znajdziecie na stronie UMT.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy zaszczepisz swoje dziecko?
Tłumy na urodzinach Radia Maryja. WIDEO ze środka Areny Toruń.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE