Nietypowa akcja strażaków pod Toruniem. Ratowali nietoperza

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Nietypowa akcja strażaków pod Toruniem. Ratowali nietoperza

Brawo!

Nietypowa akcja strażaków pod Toruniem. Ratowali nietoperza

2023-08-02 12:26

Takich zgłoszeń strażacy z Dobrzejewic pod Toruniem nie dostają zbyt często. Służby musiały ruszyć na pomoc... nietoperzowi. Ssak utknął w przewodzie kominowym. Na szczęście niecodzienna akcja zakończyła się powodzeniem.

Dowódca Zastępu OSP KSRG Dobrzejewice Łukasz Rygielski poinformował nas, że zgłoszenie wpłynęło do jednostki w miniony poniedziałek (31 lipca 2023 r.) o godzinie 16:35. Strażacy udali się ul. Łabędzią w Głogowie, ponieważ w przewodzie kominowym utknął... nietoperz. Działania druhów polegały na złapaniu wyczerpanego ssaka. Na szczęście zaklinowany zwierzak został uratowany. 

Nietoperze w Polsce. Tym się charakteryzują

Nietoperze są kojarzone przede wszystkim z nocnym trybem życia, oraz ze swojej zdolności do echolokacji. Dlatego też zwierzęta te posiadają wydatne uszy. Oprócz pisków słyszalnych przez ludzi, nietoperze wydają dźwięki niesłyszalne dla nas - są bardzo wysokie i często w postaci serii tak, że jeden dźwięk następuje bardzo szybko po drugim. Nietoperze wytwarzają te dźwięki w krtani, tak jak ludzie, natomiast wargi i nozdrza spełniają u nich rolę megafonu wzmacniającego dźwięk. Przedstawiciele jednego gatunku wysyłają dźwięki pyskiem, inne pyskiem i nosem, a jeszcze inne używają do tego jedynie nosa.

Co ważne - nietoperzy nie należy się bać, nie są groźne dla człowieka. Te wyjątkowe ssaki są objęte w Polsce ochroną na mocy rozporządzenia ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016, w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jak pokazuje opisany wyżej przykład, niekiedy potrzebują wsparcia człowieka. 

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym profilu na Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Widziałeś/-aś kiedyś nietoperza na żywo?
Pod Bydgoszczą zamontowano 100 schronów dla nietoperzy