Pan Marian ma jedną z największych kolekcji zabytkowej broni. Przez sprawę w sądzie dostał zawału

i

Autor: Shutterstock

Kolejna rozprawa

Pan Marian ma jedną z największych kolekcji broni. Sąd chce mu ją zabrać. "Dostałem zawału"

2023-11-29 14:10

Pan Marian Chojnowski z Torunia zgromadził imponującą kolekcję broni. Karabiny mają ogromną wartość sentymentalną. W toruńskim sądzie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie, która odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Czy gromadzona przez 30 lat kolekcja przepadnie? - Opłaciłem te wszystkie nerwy zawałem - przyznał pan Marian.

Ponad 200 karabinów i pistoletów zgromadził w swojej kolekcji pan Marian z Torunia.  Imponująca kolekcja przepadła, bo prokuratura oskarżyła mężczyznę o nielegalne posiadanie broni.- Postępowanie trwało trzy lata. W tym czasie przechowywane w złych warunkach karabiny pokryła rdza, a skórzane elementy spleśniały. Jakby tego było mało, biegły zniszczył dwa egzemplarze zabytkowej broni, próbując z nich strzelać. Sąd Rejonowy w Toruniu umorzył postępowanie, ale orzekł przepadek dowodów rzeczowych. Kolekcja jest warta tysiące dolarów, ale mężczyźnie chodzi przede wszystkim o wartość sentymentalną. Od początku zapowiadał, że będzie walczył o odzyskanie broni.

Czytaj więcej o sprawie: Kolekcjonował broń przez 30 lat. Musi ją oddać Skarbowi Państwa. Pan Marian nie mógł powstrzymać łez

Sprawa kolekcji pana Mariana w Sądzie Okręgowym w Toruniu. "Opłaciłem te wszystkie nerwy zawałem"

- Opłaciłem te wszystkie nerwy zawałem, ale na szczęście skończyło się dobrze i mogę dziś znowu stawić się w sądzie - powiedział pan Marian, cytowany przez portal "Gazety Pomorskiej". W sądzie mężczyznę wspierali inni kolekcjonerzy. Adwokat Stanisław Chodkowski przekazał, że sąd nie zgodził się na powołanie nowego biegłego, który miałby zbadać broń.

Reprezentujący pana Mariana mecenas zaznaczył, że "nawet jeśli sposób zabezpieczenia nie odpowiadał obowiązującym przepisom, to zabezpieczenia zastosowane przez kolekcjonera i tak całkowicie wykluczały jej ewentualne użycie". Sąd Okręgowy ma wydać wyrok w grudniu. Pan Marian wciąż wierzy w odzyskanie swojej imponującej kolekcji. Gdy Sąd Rejonowy ogłaszał nieprawomocny wyrok, nie mógł powstrzymać łez. Torunianin nigdy nie łamał prawa, w przeszłości chętnie udostępniał broń placówkom muzealnym. 

QUIZ. Pamiętasz serial "07 zgłoś się" oraz Bronisława Cieślaka? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
Czym zajmował się Bronisław Cieślak, zanim rozpoczął swoją karierę aktorską?