Prezydent broni inwestycji

Pawilony na Bulwarze Filadelfijskim nie zagrażają panoramie Torunia? Tak mają wyglądać po poprawkach!

2022-10-20 12:24

Toruń: Bulwar Filadelfijskim i budowane na nim pawilony wzbudzają mnóstwo kontrowersji. W czwartek (20.10.2022 r.) prezydent Michał Zaleski i prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków prof. dr. hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka bronili inwestycji, ale jednocześnie zapowiedziano, że pawilony będą wyglądać nieco inaczej niż wcześniej zakładano. Jak? Prezentujemy w galerii na se.pl!

Sprawa pawilonów budowanych na Bulwarze Filadelfijskim wzbudza mnóstwo emocji nie tylko wśród mieszkańców Torunia. Czy będą zasłaniać panoramę wiślaną Torunia i przez to miejsce starówki na liście UNESCO będzie zagrożone? Urząd Miasta Torunia, mając na uwadze ożywioną dyskusję o tym cennym dla Torunia obszarze, zlecił latem 2022 r. przygotowanie opracowania ekspercko-projektowego dla inwestycji pn. „Budowa dwóch pawilonów do obsługi ruchu turystycznego oraz zejść na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu” niezależnemu, uznanemu w kraju i za granicą profesorowi Andrzejowi Kadłuczce. Prace budowlane zostały wstrzymane. W czwartek (20.10.2022 r.) prezydent Zaleski i profesor Kadłuczka bronili intwestycji.

Toruń: Pawilony na Bulwarze Filadelfijskim nie zagrażają panoramie?

- W październiku 2022 r. Urząd Miasta Torunia otrzymał opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wraz z pismem przewodnim ministra Jarosława Sellina, które umożliwia dalsze prowadzenie inwestycji. Ponadto, miasto otrzymało również zlecone opracowanie - podają przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia.

- W opracowaniach eksperckich nie ma słowa o tym, że należy zaniechać inwestycji czy rozebrać istniejące obiekty, a tym samym wyrzucić w błoto ponad 3 miliony złotych z pieniędzy mieszkańców. Ponadto wiemy, że prowadzona przez miasto inwestycja wraz z budową pawilonów do obsługi ruchu turystycznego, nie ma negatywnego wpływu na obecność Torunia na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ani tym bardziej na panoramę wiślaną Torunia - powiedział 20 października prezydent Torunia.

Co na to prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Kadłuczka? W jego opracowaniu pojawiły się proponowane zmiany, które mają zostać wykorzystane. Chodzi m.in. wymianę okładziny drewnianej czy likwidację balustrad na dachach pawilonów.

- Uważam, że miasto jako inwestor zrobiło wszystko, co jest wymagane prawem, a teraz jest na dobrej drodze do finalnej estetyzacji efektu końcowego - powiedział na czwartkowej konferencji profesor Kadłuczka.

Jak mają wyglądać pawilony po poprawkach? Zobaczcie wizualizacje w naszej galerii ze zdjęciami! Jak oceniacie te zmiany? Zachęcamy do komentowania i głosowania w naszej sondzie!

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy popierasz budowę pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu?
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowej Lewicy i Iwona Michałek z Porozumienia ćwiczą razem na siłowni w Toruniu