Zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

i

Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl Zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

Przepychanki na linii prezydent - NID

Toruń. Gigantyczny spór o pawilony na Bulwarach. Prezydent Zaleski odpowiada na oświadczenie NID

2022-08-10 8:14

Toruń: Spór o budowę pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim zdaje się nie mieć końca. Oświadczenie NID ws. zagospodarowania tego terenu pojawiło się w miniony poniedziałek (8.08.2022 r.). Dzień później odpowiedział na nie prezydent Michał Zaleski. Co dalej z inwestycją, która wywołuje mnóstwo emocji wśród mieszkańców?

Toruń: Ciąg dalszy sporu o budowę pawilonów na Bulwarach

O emocjach związanych z budową pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim pisaliśmy m.in. w lipcu 2022 roku. Wiceminister Jarosław Sellin skierował pismo do prezydenta Michała Zaleskiego, w którym pisał o zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mijają tygodnie, a emocje bynajmniej nie opadły. W poniedziałek (8.08.2022 r.) Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) opublikował oświadczenie w tej sprawie. Przedstawiciele instytucji piszą w nim, że informacje jakoby NID wydawał opinie akceptujące zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu na etapie procedowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz w procesie wydawania zgód na budowę inwestycji, wyjaśniamy, że informacje te nie mają odzwierciedlenia w stanie faktycznym.

Czytaj też: Ważna zmiana na skrzyżowaniu w centrum Torunia! Radny nie kryje radości

Oświadczenie NID ws. zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu

- W 2021 r. Narodowy Instytut Dziedzictwa sporządził opinię na wniosek Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN, w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru Starego Miasta w Toruniu wraz z otoczeniem, wyłącznie w zakresie wybranych aspektów i zapisów projektu. Nie była to więc całościowa ocena wszystkich zapisów projektu planu i nie odejmowała kwestii pawilonów.

Opinia odnosiła się do zażalenia Prezydenta Miasta Torunia na postanowienie Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków(K-P WKZ), który kilkukrotnie odmówił uzgodnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Starego Miasta w Toruniu wraz z otoczeniem. W swoich uwagach do projektu mpzp WKZ nie wnosił uwag dla jednostki planistycznej 76.06-(0.6)7P7b oraz lokalizacji i kubatury omawianych pawilonów. Nie podjęto również w postanowieniu o odmowie uzgodnienia planu zagadnienia dotyczącego wpływu planowanej inwestycji na panoramę Starego Miasta w widoku od strony rzeki Wisły. Z uwagi na to w postępowaniu zażaleniowym, które prowadziło MKiDN w niniejszej sprawie, ani Departament Ochrony Zabytków, ani działający na jego zlecenie NID, nie mógł badać dopuszczalności lokalizacji i kubatury spornych pawilonów.

W opinii NID stwierdzono natomiast, że na rysunku planu nie oznaczono granic wpisu Średniowiecznego miasta w Toruniu – miejsca światowego dziedzictwa UNESCO ani jego strefy buforowej, zaś w części tekstowej planu odniesiono się wyłącznie do obszaru wpisu, pomijając strefę buforową. Dlatego w ocenie NID, zawartej w opinii, ustalenia projektu planu w niewystarczającym zakresie odnosiły się do ochrony wartości zabytkowych, w tym ekspozycyjnych Starego Miasta w Toruniu, jako miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

Trzeba również wyraźnie podkreślić, że argumentacja dotycząca miejscowego planu nie ma związku z oceną niniejszej sprawy, gdyż plan nie został uchwalony, a projekt planu nie może być podstawą do oceny zgodności z prawem przedmiotowej inwestycji - czytamy w oświadczeniu z 8 sierpnia.

- Obecnie w NID, na wniosek Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN z dnia 29 lipca 2022 r., trwają prace nad przygotowaniem opinii nt. inwestycji „Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu”, zlokalizowanej na obszarze strefy buforowej Średniowiecznego miasta w Toruniu – miejsca światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie to pierwsza opinia NID w sprawie, skupiająca się na rozważaniu kwestii konserwatorskich, jak i ocenie wpływu inwestycji na wyjątkową uniwersalną wartość miejsca światowego dziedzictwa - przekazują przedstawiciele NID.

Pełną treść oświadczenia, którego tekst przytaczamy wyżej znajdziecie w tym miejscu.

Prezydent Torunia odpowiada na oświadczenie NID!

Wypowiedź gospodarza grodu Kopernika Michała Zaleskiego pojawiła się m.in. na głównej stronie miasta i w mediach społecznościowych. - Odnosząc się do oświadczenia opublikowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w dniu 8.08.2022 r. oraz wypowiedzi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dotyczących wydanych przez te instytucje opinii do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp.) dla obszaru Starego Miasta wraz z otoczeniem w Toruniu, ponownie przytaczam fakty, zawarte w piśmie przesłanym w dniu 2.08.2022 r. do Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina - rozpoczął prezydent.

- W toku uzgodnień ww. mpzp., K-P WKZ dziewięciokrotnie wydawał opinie dotyczące jego treści. Warunki lokalizacji i parametry zabudowy ustalone w projekcie mpzp. dla Bulwaru Filadelfijskiego nie były kwestionowane w żadnym z postanowień wydanych przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w procedurze uzgodnieniowej.

Nadto projekt planu, o którym mowa wyżej, był opiniowany także przez Narodowy Instytut Dziedzictwa na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kontekście ochrony uniwersalnej wartości historycznego centrum Torunia, miejsca światowego dziedzictwa. W opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 8 czerwca 2021 r. (znak: DSK.5110.16.2021.BF) nie była kwestionowana możliwość realizacji na terenie Bulwaru Filadelfijskiego zabudowy pawilonowej, o wskazanych w projekcie mpzp. parametrach (zał.16)."

W oświadczeniu NID z 8.08.2022 r. zawarte jest stwierdzenie o pominięciu tej instytucji w opiniowaniu inwestycji na wcześniejszych etapach, co miałoby stanowić "naruszenie wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ) z 2015 r., dotyczących wydawania rozstrzygnięć konserwatorskich inwestycji realizowanych w granicach miejsca światowego dziedzictwa". Powyższe nie odnosi się do tego zadania, ponieważ wytyczne GKZ - jak sami autorzy zaznaczają - dotyczą inwestycji realizowanych "w granicach miejsca światowego dziedzictwa", nie zaś poza jego granicami (pawilony są umiejscowione poza murami Zespołu Staromiejskiego, w strefie nabrzeża wiślanego) - przekazuje prezydent Zaleski. Do oświadczenia załączono taki oto plik.

Do sprawy będziemy wracać w naszym serwisie.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy prezydent Michał Zaleski jest dobrym prezydentem Torunia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki