Bulwar Filadelfijski

i

Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl / Zdjęcie poglądowe Prace na Bulwarze Filadelfijskim wstrzymane! Wiceminister Sellin interweniuje

Prace na Bulwarze wstrzymane

Prace na Bulwarze Filadelfijskim wstrzymane! Wiceminister Sellin interweniuje

2022-07-01 13:46

Toruń: Wiceminister Jarosław Sellin zobligował władze grodu Kopernika do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Chodzi o dwa pawilony powstające przy murach wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiej starówki. Prace budowlane zostały wstrzymane.

Podczas czwartkowej (30.06.2022 r.) konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski poinformował o otrzymaniu pisma od Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina ws. budowy dwóch pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. - Dotarło do mnie pismo pana ministra - bodaj przedwczoraj po południu, w którym pan minister obliguje mnie do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego w tym miejscu prowadzonego, sprawdzenia wszystkich dokumentów, które dały podstawę do rozpoczęcia budowy - powiedział prezydent Michał Zaleski, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Został on również zobligowany to "sprawdzenia, czy ta inwestycja może być tą, która będzie uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu"

Czytaj też: Koszmarny finał poszukiwań 15-letniego Patryka. Ciało wyłowione z Wisły

- Obliguje mnie też, zwracając uwagę, że są to jego sugestie, a nie żadna decyzja, żadne rozstrzygnięcie, aby również w tej sprawie przedstawić informacje i wyjaśnienia od samego początku procesu inwestycyjnego - poinformował gospodarz grodu Kopernika, którego cytuje PAP.

Toruń: Co dalej z pracami na Bulwarze Filadelfijskim? Konserwator ma wątpliwości

Polska Agencja Prasowa jako pierwsza napisała ostatnio, że "czynione są starania o obniżenie pawilonów powstających na Bulwarze Filadelfijskim przy murach wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiej Starówki". Taką informację przekazał PAP wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński. - Czynione są starania, żeby skorygować wysokość i wielkość pawilonów, tak by nie zasłaniały murów obronnych i Bramy Żeglarskiej - przekazał we wtorek (28.06.2022 r.) PAP wojewódzki konserwator zabytków Gawiński. Dodał, że 17 czerwca uczestniczył z Generalnym Konserwatorem Zabytków Jarosławem Sellinem w wizytacji Bulwarów Filadelfijskich

- Pan minister Sellin, po przejściu Bulwarem Filadelfijskim w towarzystwie dwóch wiceprezydentów miasta, stwierdził, że obniżenie wysokości o co najmniej trzy metry pozwoliłoby na wykonanie zaplanowanych prac bez szkody dla ekspozycji zabytkowych murów - powiedział PAP konserwator Gawiński.

Prezydent Torunia o pozwoleniu na budowę pawilonu na Bulwarze Filadelfijskim

Prezydent Zaleski przekazał w czwartek, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Pawilony mają mieć przeznaczenie w postaci obsługi ruchu turystycznego i budowane są z udziałem środków europejskich. Włodarz miasta poinformował także o tym, że skierował zapytanie do wojewódzkiego konserwatora zabytków o to, jakie informacje w tej sprawie przekazał wiceministrowi Sellinowi.  Pan minister powołuje się na stanowisko wojewódzkiego konserwatora, a ja tego stanowiska nie mam" - wyjaśniał Zaleski.

Zaleski poinformował, że przez najbliższe - najprawdopodobniej kilkanaście dni - roboty budowlane nie będą prowadzone.

Sonda
Czy prezydent Michał Zaleski jest dobrym prezydentem Torunia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE