Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Jakie utrudnienia czekają kierowców?

i

Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Jakie utrudnienia czekają kierowców?

Toruń: Ruszył remont Bulwaru Filadelfijskiego! Takie utrudnienia czekają kierowców [28.06.2022]

2022-06-28 8:33

Toruń: We wtorek (28.06.2022 r.) rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. - Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu - podkreśla Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka toruńskiego MZD. Nie oznacza to jednak, że kierowcy nie będą musieli się zmierzyć z konkretnymi utrudnieniami. Jakimi? Przedstawiamy wszystkie w poniższym materiale.

Ruszyła jedna z najbardziej emocjonujących mieszkańców Torunia inwestycji miasta. Chodzi o przebudowę Bulwaru Filadelfijskiego. Agnieszka Kobus-Pęńsko z MZD w Toruniu przypomina, że zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Drogową częścią przebudowy bulwaru zajmuje się firma ONDE SA. - To dla nas bardzo ważny i prestiżowy projekt, ponieważ będziemy mogli przysłużyć się miastu, z którego pochodzimy i w którym sami mieszkamy, a także współtworzyć nową wizytówkę Torunia. Dzięki ograniczeniu emisji skorzystają również zabytkowe budynki i przyroda. Dbałość o środowisko to jedna z kluczowych kwestii, jakie przyświecają nam w prowadzeniu biznesu - podkreśla Marcin Szerszeń, wiceprezes ONDE, cytowany przez Miejski Zarząd Dróg. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami z miejsca prac.

Czytaj też: Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill w Piernikowej Alei Gwiazd! "Sportowy, olimpijski i kobiecy wieczór"

- Chcemy, aby przebudowa była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców Torunia, dlatego wypracowaliśmy takie rozwiązania w organizacji ruchu i logistyce, które ograniczą niedogodności - dodaje Szerszeń. Jak jest w praktyce? Okazuje się, że drogowcy znaleźli kompromis. 

Toruń. Remont Bulwaru Filadelfijskiego a utrudnienia dla kierowców

W komunikacie MZD czytamy, że do końca września planuje się, że Bulwar Filadelfijski będzie otwarty dla ruchu. Na odcinku od ulicy Ślimak Getyński w kierunku ulicy Popiełuszki ulica będzie otwarta w dwóch kierunkach, natomiast od ulicy Ślimak Getyński do ul. Warszawskiej, ruch będzie odbywał się tylko w kierunku ul. Warszawskiej.

- Ciągi piesze wzdłuż nabrzeża Wisły, jak i dojścia do ul. Wola Zamkowa oraz bram (Klasztornej, Mostowej) będą dostępne dla pieszych. Po tym okresie obszar Bulwaru Filadelfijskiego zostanie wyłączony całkowicie z ruchu - mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Remont Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. "Celem jest ograniczenie ruchu samochodowego"

- Celem przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego jest ograniczenie ruchu samochodowego, a tym samym zminimalizowania negatywnego wpływu emisji spalin na obszar nabrzeża i zabytkowej starówki - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko z toruńskiego MZD.

- W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Inwestycja przewiduje przebudowę sieci gazowej oraz wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej - wylicza Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów.

Kontrakt obejmuje budowę sieci: wodociągowej wraz z komorami wodociągowymi, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. W ramach zadania powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będą 4 kamery monitoringu miejskiego oraz 2 punkty WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej. Zadanie dotyczące przebudowy drogowej cześci bulwaru obejmuje także urządzenie fragmentu zieleni z nawodnieniem na wysokości ul. Św. Ducha. Całe zagospodarowanie zieleni na tym terenie objęte zostanie innym zadaniem.

- Wykonawca prac - toruńska firma ONDE - otrzyma za ich wykonanie ok. 46 726 957,93 zł. Podkreślić należy, że jest to zadanie współfinansowane ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 mln zł - mówi Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy przekonują cię propozycje Torunia ws. komunikacji miejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE