Zillmann i Ogar-Hill mają swoje katarzynki w Toruniu!

i

Autor: PIOTR LAMPKOWSKI / SUPER EXPRESS Zillmann i Ogar-Hill mają swoje katarzynki w Toruniu!

Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill w Piernikowej Alei Gwiazd! "Sportowy, olimpijski i kobiecy wieczór"

2022-06-27 13:12

Toruń: Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r. - Mamy dziś w Toruniu bardzo sportowy, olimpijski i kobiecy wieczór - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. Radości nie ukrywały główne bohaterki wydarzenia.

Przedstawiciele UMT przypominają, że pierwsze tablice w Piernikowej Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim odsłonięte zostały w 2003 roku. Kolejne pojawiają się co roku z okazji Święta Miasta. Obecnie jest ich 37, a w minioną sobotę (25 czerwca 2022 r.) dołączyły dwie kolejne tabliczki o charakterystycznym kształcie piernika „katarzynki” Należą one do dwóch wybitnych sportsmenek związanych z Toruniem, które zapewniły wielkie emocje podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 r. Piątego dnia igrzysk Katarzyna Zillmann sięgnęła z polską osadą po srebro w wioślarskiej czwórce podwójnej. To był pierwszy medal olimpijski dla Polski w Tokio! Tydzień później w finale Jolanta Ogar-Hill zostawiła w tyle żeglarski zespół Francji i sięgnęła po srebro, wyprzedzona jedynie przez Brytyjki. - Mamy dziś w Toruniu bardzo sportowy, olimpijski i kobiecy wieczór. Bo honorujemy dwie świetne i związane z Toruniem zawodniczki. Przed rokiem w Tokio zdobyły srebrne medale olimpijskie, wioślarski i żeglarski. Ale te medale zdobywały reprezentując nasze miasto i za to jesteśmy niezmiernie wdzięczni – mówił z dumą prezydent Michał Zaleski. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

Katarzyna Zillmann w Piernikowej Alei Gwiazd. Tak dziękowała mieszkańcom Torunia

Katarzyna Zillmann jest rodowitą torunianką. W wieku 15 lat sięgnęła po swój pierwszy srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, by w kolejnych latach stać się medalową bywalczynią Pucharu Świata z tytułami mistrzyni Europy i mistrzyni świata w czwórce podwójnej (2018). Jolanta Ogar-Hill - to żeglarka z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Wiking Toruń- która zaledwie dwa lata po rozpoczęciu treningów pod żaglami sięgnęła po siedem tytułów mistrza Polski oraz po kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Obie zawodniczki zostały wyróżnione Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kasia Zillmann i Jolanta Ogar-Hill nie ukrywały radości z powodu znalezienia się w Piernikowej Alei Gwiazd.

- Cieszymy się, że mamy tutaj Was - za to wielkie dziękuję. Bardzo się cieszę, że wytrzymaliście ten start w Tokio ze mną i kibicowaliście podczas tego biegu. Ja naprawdę to czułam, mimo tego że wszystkie media społecznościowe miałam wyłączone już dwa tygodnie wcześniej i tak wiedziałam, że trzymacie kciuki i że będziecie zadowoleni, kiedy uraczę Was medalem - powiedziała Zillmann, cytowana przez UMT. - Bardzo zazdroszczę Kasi, że jesyt z Torunia i że może odsłaniać przed Wami swojego piernika. Ja może nie urodziłam się w Toruniu, ale od paru lat jestem w toruńskim klubie i czuję się tu jak u siebie. Może nie zaczynałam swojej kariery w Toruniu, ale na pewno ją tu skończę, obiecuję - to słowa Jolanty Ogar-Hill

Medalistki w Piernikowej Alei Gwiazd. Zillmann i Ogar-Hill z upominkami

Tradycyjnie na laureatki Piernikowej Alei Gwiazd czekały drobne niespodzianki. Jolanta Ogar-Hill otrzymała z rąk Andrzeja Podhalańskiego, prezesa zarządu Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Toruniu  medal za szczególne zasługi dla Żeglarstwa Polskiego przyznawany przez Polski Związek Żeglarski. Z kolei Katarzyna Zillmann, prywatnie miłośniczka szybkich samochodów ze znaczkiem Porsche na masce, miała możliwość przejażdżki pięknym klasykiem, retro samochodem Porsche 944. Po uroczystym odsłonięciu tablic w Piernikowej Alei Gwiazd na scenie na Rynku Staromiejskim zabrzmiały przeboje nieżyjącego już wokalisty, Andrzeja Zauchy w koncercie „Serca bicie”. Koncert poprowadził Artur Orzech, a wystąpili m.in. Krystyna Prońko, Katarzyna Moś, Michał Kaczmarek oraz Dominika Jaszczyńska.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Kibicujesz sportowcom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE