Zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

i

Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl Zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

Zagrożenie dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

2022-07-05 13:36

Toruń: Wiceminister Jarosław Sellin skierował pismo do prezydenta Michała Zaleskiego, w którym pisze o zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO - informuje Polska Agencja Prasowa. Dodatkowo prosi gospodarza grodu Kopernika o rozważenie obniżenia dwóch powstających na Bulwarze Filadelfijskim pawilonów o co najmniej trzy metry.

Polska Agencja Prasowa i Polskie Radio PiK dotarły do pisma wysłanego przez wiceministra Sellina do włodarza Torunia. Znalazły się w nim elementy, które nie zostały przedstawione opinii publicznej podczas czwartkowej (30.06.2022 r.) konferencji prasowej prezydenta Michała Zaleskiego. Przypomnijmy - chodzi o temat prac na Bulwarze Filadelfijskim i budowę dwóch pawilonów. W ubiegłym tygodniu gospodarz grodu Kopernika poinformował  o otrzymaniu pisma od Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina w sprawie budowy dwóch pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim.

Czytaj też: Toruń: Wyłączą sygnalizację świetlną! Na tych skrzyżowaniach trzeba uważać

Toruń: Wiceminister Sellin pisze do prezydenta Zaleskiego. Oto treść dokumentu

Co znajduje się w dokumencie, który został udostępniony Polskiej Agencji Prasowej? - Biorąc pod uwagę obecny stan inwestycji zwracam uwagę na potencjalne zagrożenie, jakie stanowi budowa dwóch pawilonów w bezpośrednim sąsiedztwie murów i bramy miejskiej, stanowiących część zespołu staromiejskiego wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - pisze Sellin.

- Proponowana kubatura i wysokość budynków stanowi w moim przekonaniu poważną ingerencję w panoramę Starego Miasta Toruń - unikalny krajobraz uznany przez społeczność międzynarodową za posiadający wyjątkową, uniwersalną wartość w skali światowej. Ponadto obiekty usytuowane zostały w strefie buforowej, ustanowionej w celu ochrony walorów zabytkowych miejsca światowego dziedzictwa, obserwowanych z perspektywy ulicy Bulwar Filadelfijski - pisze do prezydenta Zaleskiego wiceminister Sellin.

Minister dodał, że prowadzona inwestycja może być uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu, co w konsekwencji oznacza "groźbę wpisu zabytkowego zespołu staromiejskiego w Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, a następnie skreślenie z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO".

W piśmie przypomniał również, że w latach 2007-2022 z jednego programu operacyjnego infrastruktura i środowisko UE przyznano finansowanie w kwocie 73 mln zł na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków na toruńskim Starym Mieście. Dodatkowe ponad 3 mln zł trafiło do Torunia na ten cel z programu MKiDN pn. "Ochrona zabytków" w latach 2016-2022.

W korespondencji skierowanej do włodarza Torunia Generalny Konserwator Zabytków napisał także, że podtrzymuje wyrażane dotychczas przez wojewódzkiego konserwatora zabytków stanowisko w przedmiocie zagrożenia, jakie dla miejsca światowego dziedzictwa stanowi inwestycja polegają na budowie dwóch pawilonów w ramach projektu "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu".

- Proszę o rozważenie obniżenia wysokości obiektów o co najmniej trzy metry w stosunku do obecnego projektu oraz proporcjonalne zmniejszenie ich kubatur. Patrząc z perspektywy Bulwaru szczyt pawilonów nie powinien dochodzić do szczytu murów miejskich (a tym samym zasłaniać nie tylko je, ale i połowę średniowiecznej bramy miejskiej), lecz co najwyżej do wysokości naturalnej zieleni, która częściowo zasłania te mury. Sprawa dotyczy obu pawilonów. Myślę, że można rozważyć wkopanie tych pawilonów odpowiednio w głąb ziemi - napisał Sellin.

Przedstawiciel rządu dodał, że brak uwzględnienia tego postulatu będzie się wiązał z koniecznością rozważenia wypowiedzenia porozumienia z 5 stycznia 2004 roku zawartego między wojewodą kujawsko-pomorskim, a prezydentem Torunia w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Gminie Miasta Toruń.

- Pozostaję w przekonaniu, że troską pana prezydenta jest zachowanie wyjątkowej uniwersalnej wartości Średniowiecznego miasta w Toruniu i przekazanie bogactwa tego zabytkowego zespołu - miejsca światowego dziedzictwa UNESCO - kolejnym pokoleniom nie tylko polskiej, lecz również międzynarodowej społeczności - podsumował wiceminister.

Konserwator zabytków o konferencji prezydenta Torunia

Inaczej korespondencję przesłaną przez wiceministra sprawozdawał podczas konferencji prasowej prezydent Zaleski. Części w kwestii, o których mówił, nie ma w piśmie. Zwrócił na to uwagę Polskiej Agencji Prasowej wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński. - Pismo nie jest o inwentaryzacji czy sprawdzaniu dokumentów. Jest opinią pana wiceministra w sprawie pawilonów, które zobaczył na własne oczy podczas niedawnej wizyty w Toruniu. Razem byliśmy wówczas na Bulwarze - powiedział.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy prezydent Michał Zaleski jest dobrym prezydentem Torunia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE