Zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

i

Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl Zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

Zagrożenie dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego

2022-07-05 13:36

Toruń: Wiceminister Jarosław Sellin skierował pismo do prezydenta Michała Zaleskiego, w którym pisze o zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO - informuje Polska Agencja Prasowa. Dodatkowo prosi gospodarza grodu Kopernika o rozważenie obniżenia dwóch powstających na Bulwarze Filadelfijskim pawilonów o co najmniej trzy metry.

Polska Agencja Prasowa i Polskie Radio PiK dotarły do pisma wysłanego przez wiceministra Sellina do włodarza Torunia. Znalazły się w nim elementy, które nie zostały przedstawione opinii publicznej podczas czwartkowej (30.06.2022 r.) konferencji prasowej prezydenta Michała Zaleskiego. Przypomnijmy - chodzi o temat prac na Bulwarze Filadelfijskim i budowę dwóch pawilonów. W ubiegłym tygodniu gospodarz grodu Kopernika poinformował  o otrzymaniu pisma od Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina w sprawie budowy dwóch pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim.

Czytaj też: Toruń: Wyłączą sygnalizację świetlną! Na tych skrzyżowaniach trzeba uważać

Toruń: Wiceminister Sellin pisze do prezydenta Zaleskiego. Oto treść dokumentu

Co znajduje się w dokumencie, który został udostępniony Polskiej Agencji Prasowej? - Biorąc pod uwagę obecny stan inwestycji zwracam uwagę na potencjalne zagrożenie, jakie stanowi budowa dwóch pawilonów w bezpośrednim sąsiedztwie murów i bramy miejskiej, stanowiących część zespołu staromiejskiego wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - pisze Sellin.

- Proponowana kubatura i wysokość budynków stanowi w moim przekonaniu poważną ingerencję w panoramę Starego Miasta Toruń - unikalny krajobraz uznany przez społeczność międzynarodową za posiadający wyjątkową, uniwersalną wartość w skali światowej. Ponadto obiekty usytuowane zostały w strefie buforowej, ustanowionej w celu ochrony walorów zabytkowych miejsca światowego dziedzictwa, obserwowanych z perspektywy ulicy Bulwar Filadelfijski - pisze do prezydenta Zaleskiego wiceminister Sellin.

Minister dodał, że prowadzona inwestycja może być uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu, co w konsekwencji oznacza "groźbę wpisu zabytkowego zespołu staromiejskiego w Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, a następnie skreślenie z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO".

W piśmie przypomniał również, że w latach 2007-2022 z jednego programu operacyjnego infrastruktura i środowisko UE przyznano finansowanie w kwocie 73 mln zł na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków na toruńskim Starym Mieście. Dodatkowe ponad 3 mln zł trafiło do Torunia na ten cel z programu MKiDN pn. "Ochrona zabytków" w latach 2016-2022.

W korespondencji skierowanej do włodarza Torunia Generalny Konserwator Zabytków napisał także, że podtrzymuje wyrażane dotychczas przez wojewódzkiego konserwatora zabytków stanowisko w przedmiocie zagrożenia, jakie dla miejsca światowego dziedzictwa stanowi inwestycja polegają na budowie dwóch pawilonów w ramach projektu "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu".

- Proszę o rozważenie obniżenia wysokości obiektów o co najmniej trzy metry w stosunku do obecnego projektu oraz proporcjonalne zmniejszenie ich kubatur. Patrząc z perspektywy Bulwaru szczyt pawilonów nie powinien dochodzić do szczytu murów miejskich (a tym samym zasłaniać nie tylko je, ale i połowę średniowiecznej bramy miejskiej), lecz co najwyżej do wysokości naturalnej zieleni, która częściowo zasłania te mury. Sprawa dotyczy obu pawilonów. Myślę, że można rozważyć wkopanie tych pawilonów odpowiednio w głąb ziemi - napisał Sellin.

Przedstawiciel rządu dodał, że brak uwzględnienia tego postulatu będzie się wiązał z koniecznością rozważenia wypowiedzenia porozumienia z 5 stycznia 2004 roku zawartego między wojewodą kujawsko-pomorskim, a prezydentem Torunia w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Gminie Miasta Toruń.

- Pozostaję w przekonaniu, że troską pana prezydenta jest zachowanie wyjątkowej uniwersalnej wartości Średniowiecznego miasta w Toruniu i przekazanie bogactwa tego zabytkowego zespołu - miejsca światowego dziedzictwa UNESCO - kolejnym pokoleniom nie tylko polskiej, lecz również międzynarodowej społeczności - podsumował wiceminister.

Konserwator zabytków o konferencji prezydenta Torunia

Inaczej korespondencję przesłaną przez wiceministra sprawozdawał podczas konferencji prasowej prezydent Zaleski. Części w kwestii, o których mówił, nie ma w piśmie. Zwrócił na to uwagę Polskiej Agencji Prasowej wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński. - Pismo nie jest o inwentaryzacji czy sprawdzaniu dokumentów. Jest opinią pana wiceministra w sprawie pawilonów, które zobaczył na własne oczy podczas niedawnej wizyty w Toruniu. Razem byliśmy wówczas na Bulwarze - powiedział.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy prezydent Michał Zaleski jest dobrym prezydentem Torunia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki