Pierwsze urodziny Olenderskiego Parku Etnograficznego - wielka impreza dla całych rodzin w Nieszawce

2019-05-12 9:42

Pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu otwarto dokładnie rok temu 12 maja 2018 roku

W niedzielę 12 maja mija pierwszy rok działalności Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Z tej okazji Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało atrakcje dla całych rodzin. W programie od godziny 11.00 do 17.00 znajdą się występy Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek, zajęcia dla dzieci, stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem. Do parku dopłynąć można rejsem wiślanym organizowanym przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa.” Wypłynięcie o godzinach 10 i 14 z Przystani Toruń.

Olenderski Park Etnograficzny otwarto w weekend 12-13 maja 2018 r. Składa się z trzech siedlisk złożonych z sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły. Pierwszym z odtworzonych obiektów była drewniano-murowana chata z Gutowa w gminie Zławieś Wielka, kolejnym będąca wysokiej klasy zabytkiem zagroda olędrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim. Z dbałością o szczegóły odtworzono wnętrza. Są tu też pola i sady, a w sąsiedztwie uporządkowany cmentarz, który był wykorzystywany jeszcze w 1945 roku.

>>> Jak jeździć na Placu Chrapka? - zadają sobie to pytanie toruńscy kierowcy

Otwarcie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce okazało się wielkim sukcesem. Tylko w 2018 roku odwiedziło je 10 tysięcy osób. Historia Wielkiej Nieszawki jest ściśle związana z osadnictwem olenderskim. Jeszcze w początkach XX wieku był to jeden z głównych ośrodków tej społeczności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki