Majówka 2021. Pogoda długoterminowa i prognoza IMGW na maj. Będzie pogoda na grilla w majówkę? [1-3 maja 2021]

2021-04-29 16:23 Marta Zalewska km
grill grillowanie piknik
Autor: Shutterstock grill grillowanie piknik

Pogoda na majówkę potrafi zaskakiwać. W niektórych latach pierwsze dni maja były wyjątkowo ciepłe i słoneczne – pogoda sprzyjała spacerom, wyjazdom na krótki urlop oraz oczywiście grillowaniu. Niestety, w przeszłości bywały też bardzo zimne i deszczowe majówki. Jaka pogoda zapowiada się na majówkę 2021? Zobaczcie, co mówi długoterminowa prognoza IMGW.

Czy w majówkę sprawdzą się pierwsze długoterminowe prognozy pogody, które przepowiadały ładną pogodę na majówkę 2021.? Miłośnicy grillowania zastanawiają się, czy pogoda będzie ku temu sprzyjać. Będzie ciepło i słonecznie, czy zimno i deszczowo? Czy warto planować urlop w długi weekend majowy? Zobaczcie, co mówią meteorolodzy IMGW!

Przeczytaj także: Pogoda na majówkę. Te prognozy rozwiewają wątpliwości! NICI z grilla i dobrej zabawy?!

Spis treści

  1. Majówka 2021: pogoda na 1-3 maja
  2. Pogoda na majówkę 2021: długoterminowa prognoza IMGW
  3. Pogoda długoterminowa IMGW – czy prognozy na maj się sprawdzą?

Majówka 2021: pogoda na 1-3 maja

Niestety, w majówkę 2021 pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Z najnowszych prognoz wynika, że majówka 2021 będzie chłodna i deszczowa prawie w całej Polsce. Skoro ma padać, to niestety nici z uwielbianego przez Polaków grilla. W majówkę 2021 termometry pokażą od 7°C do 14°C, choć w sobotę, 1 maja, na krańcach południowo-wschodnich może być nieco cieplej. To marne pocieszenie, bowiem wiele osób liczyło na prawdziwie ciepłą i słoneczną majówkę, szczególnie po zimnym kwietniu. Niestety, prognozy pogody wskazują, że w tym roku raczej nie nacieszymy się słońcem na początku maja.

Pogoda na majówkę 2021: długoterminowa prognoza IMGW

W kwietniu IMGW opublikowało „Eksperymentalną prognozie długoterminowej temperatury i opadu na maj 2021 roku”. Czy te przewidywania się sprawdziły? Oto co prognozowano: Prognozy były dość ogólne, ale optymistyczne. Z danych przeanalizowanych przez synoptyków IMGW wynika, że średnia miesięczna temperatura powietrza w prawie całej Polsce powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Oznacza to, że maj 2021 będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010. W wybranych regionach Polski zapowiada się jeszcze lepsza pogoda. - Na północy kraju (Pomorzu Gdańskie i Środkowe, Warmia i Mazury, Suwalszczyzna) średnia temperatura może kształtować się powyżej normy – informują synoptycy IMGW. W tych regionach maj 2021 będzie więc cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010. Podobnie wyglądają długoterminowe prognozy pogody IMGW dotyczące opadów. Na przeważającym obszarze Polski miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Większych opadów niż w poprzednich latach można się spodziewać w centrum kraju (Mazowsze, Wielkopolska, Ziemia Łódzka, Kujawy, Lubelszczyzna) – tam możliwa suma opadów kształtuje się powyżej normy.

Pogoda długoterminowa IMGW – czy prognozy na maj się sprawdzą?

Należy jednak pamiętać, że jest to pogoda długoterminowa, a takie prognozy obarczone są ryzykiem błędu. Eksperci z IMGW podkreślali, dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy. - Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego – zaznaczało IMGW. Oznacza to, że bardziej dokładne prognozy pogody na majówkę 2021 zaczęły się pojawiać dopiero pod koniec kwietnia. Im bliżej samej majówki, tym synoptycy byli w stanie lepiej przewidzieć pogodę na długi weekend majowy.

Jaki majątek zgromadził Krzysztof Krawczyk? Jaką miał emeryturę?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE