Jesień

i

Autor: Hannah Domsic / Unsplash Jaka będzie pogoda na jesień 2022? Zobacz prognozę eksperta!

Nadchodzi jesień

Pogoda na październik 2022. Ekspert IMGW odkrywa karty: taka będzie jesień. Mówi o zjawisku, które wymyka się prognozom

2022-09-10 5:00

Jesień to pora roku, która kojarzy się z brzydką pogodą i deszczem. Ma jednak swoje inne, piękniejsze oblicze! Szkoda tylko, że tak rzadko je widujemy. Mowa o złotej, polskiej jesieni. Czy w tym roku uda się nią nacieszyć? O prognozę na październik 2022 poprosiliśmy eksperta IMGW. Co dane zebrane przez synoptyków mówią o pogodzie na jesień i październik? Poznajcie szczegóły!

Pogoda na październik 2022: długoterminowa prognoza eksperta IMGW

Po upalnym sierpniu i początku września w Polsce nadeszło gwałtowne ochłodzenie. Jesień czuć już w powietrzu: w ciągu dnia przyjemnie jest już tylko, gdy świecie słońce, wieczory są chłodne, a nocami przy gruntach pojawiają się pierwsze przymrozki. Coraz więcej osób zastanawia się, jaka będzie jesień 2022 i czy prognoza pogody na październik będzie optymistyczna. Pomocne mogą być w tym prognozy przygotowane przez ekspertów. Meteorolodzy z IMGW przeanalizowali zebrane dane i mogą powiedzieć już coś więcej o tym, jaka będzie jesień 2022 w Polsce. Co pokazują długoterminowe prognozy na październik 2022? Jak wyjaśnia w rozmowie z se.pl Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, temperatura w październiku będzie się mieścić w wieloletniej normie z lat 1991-2020. - Dla przykładu średnia temperatura w tym miesiącu w centrum Polski to 7,7- 9,8 stopni Celsjusza. Inaczej jest z opadami deszczu, bo zgodnie z naszą prognozą będą one większe niż norma na północy i w centrum, natomiast utrzymają się na podobnym, co w czasie poprzednich 30 lat, poziomie na południu kraju - wyjaśnia Radosław Droździoł z IMGW.

Przeczytaj koniecznie: Długoterminowa pogoda na październik 2022. Czeka nas złota polska jesień? Co mówią prognozy?

Temperatura w październiku 2022 będzie się mieścić w wieloletniej normie z lat 1991-2020 - tłumaczy Radosław Droździoł z IMGW.

Czy w październiku 2022 będzie złota polska jesień?

Czy na podstawie powyższych danych można się pokusić o wytypowanie, czy w tym roku doczekamy się złotej polskiej jesieni? Jak wyjaśnia ekspert IMGW, to zjawisko, które wymyka się prognozom meteorologicznym, i na jego poczet często błędnie zalicza się po prostu kilka ciepłych dni października. O ile złota polska jesień pojawia się tylko w tym miesiącu, to bardzo trudno określić, czy każde ocieplenie można określać tym terminem.

Przeczytaj koniecznie: Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg! Sensacyjna prognoza długoterminowa ekspertów IMGW. Jaka będzie zima 2022 w Polsce? To jest już jasne

Zobacz także w naszej galerii, jak wyglądała zima stulecia - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Raport Złotorowicza: Ekspertka od gospodarki żywnościowej: czeka nas smutna jesień i jeszcze smutniejsze Boże Narodzenie