Pogoda. Niż genueński zbliża się do Polski! Doprowadził do powodzi tysiąclecia w 1997 r. Możliwe trąby powietrzne!

i

Autor: J.M.K. Kokot/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons Niż genueński zbliża się do Polski. To ekstremalne zjawisko pogodowe doprowadziło w naszym kraju m.in. do powodzi tysiąclecia w 1997 r. (na zdjęciu powódź w lipcu 1997 we Wrocławiu - osiedle Kozanów)

Pogoda. Niż genueński zbliża się do Polski! Doprowadził do powodzi tysiąclecia w 1997 r. Możliwe trąby powietrzne!

2021-07-08 20:57

Niż genueński zbliża się do Polski. To ekstremalne zjawisko pogodowe doprowadziło w naszym kraju m.in. do powodzi tysiąclecia w 1997 r. Jak wyjaśniają Łowcy burz Łódzkie, powstaje w północno-wschodniej części Włoch w okolicach Genui, doprowadzając latem do ulewnych i długotrwałych deszczów. Podobną pogodę zapowiada na najbliższe dni IMGW, ale niż genueński może również przynieść burze z gradem i silne podmuchy wiatru. Kulminacja tego zjawiska ma nastąpić w czwartek w godzinach wieczornych lub nocnych. Czy niż genueński znowu narobi w Polsce szkód?

Pogoda. Niż genueński zbliża się do Polski! To on odpowiada za powódź tysiąclecia w 1997 r.

Niż genueński zbliża się do Polski. To on doprowadził w naszym kraju do powodzi tysiąclecia w 1997 r. Przed ekstremalną pogodą w najbliższych godzinach ostrzega też IMGW, informując o pojawieniu się frontu.

- Front szczególnie zaznaczy swoją obecność w zachodniej połowie kraju. Tam należy spodziewać opadów deszczu, okresami bardzo intensywnych i burz z gradem oraz silnymi porywami wiatru (...) opady na froncie prognozowane są do 15 mm, natomiast burze na linii zbieżności przed frontem mogą dawać opady do 40 mm, porywy wiatru do 80 km/h i punktowo do 100 km/h oraz grad - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czytaj też: Toruń: Młody mężczyzna chciał skoczyć z mostu Piłsudskiego! Błyskawiczna akcja policji

Niż genueński zostanie do piątku

Niż genueński utrzyma się nad Polską do piątku włącznie, ale jak informuje IMGW, kulminacja ekstremalnej pogody przypadnie w czwartek w godzinach wieczornych i nocnych.

- W zachodniej połowie kraju wystąpią wówczas burze z ulewnymi i nawalnymi opadami deszczu do 50 mm, z gradem i miejscami z porywami wiatru około 100 km/h. Możliwe są zjawiska nawałnicowe, w tym trąby powietrzne. Piątek również przyniesie intensywne i groźne zjawiska. Niemal w całym kraju występować będą przelotne opady deszczu i gwałtowne burze z gradem. Ulewy, które dadzą sumy opadów nawet 50-60 mm na 12 godzin, powodować będą lokalne podtopienia, szczególnie na obszarach zurbanizowanych. Porywy wiatru do 100 km/h. Spokojniej będzie tylko na krańcach wschodnich - ostrzega IMGW.

Czytaj też: Kujawsko-pomorskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionej seniorki! Jej ciało znaleziono w bagnie [ZDJĘCIA]

Trąba powietrzna zerwała dachy w Librantowej koło Nowego Sącza

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki