Rok akademicki na UMK w Toruniu rozpoczęty. Prof. Norman Davies z tytułem honoris causa [AUDIO]

2019-10-02 10:35

We wtorek (1 października) Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki. Nie zabrakło prestiżowych wyróżnień. Tytuł honoris causa uczelni otrzymał wybitny naukowiec, profesor Norman Davies, który wygłosił wykład inauguracyjny.

Nie mogło być inaczej. Na wstępie rektor uczelni powiedział sporo o zmianach, które miały miejsce ostatnimi czasy.

- Rozpoczynamy nowy rok akademicki z nową strukturą wydziałów, instytutów i katedr. Będziemy wdrażać ostatnie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego i nauki. Jestem przekonany, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika znajdzie się w gronie kilku polskich uczelni, które otrzymają status uczelni badawczej. To zupełnie nowe możliwości rozwoju, zwiększania efektywności naukowej i współpracy międzynarodowej, wreszcie przyciągania najzdolniejszych studentów i najlepszych naukowców – powiedział w trakcie inauguracji rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn.

Rektor UMK w Toruniu o nowym roku akademickim

Szczególnym punktem uroczystości było nadanie tytułu honoris causa UMK profesorowi Normanowi Daviesowi. Znakomity brytyjski historyk wygłosił wykład inauguracyjny pt. "Historia, nauka i humanistyka", podczas którego wspominał m.in. swoją pierwszą wizytę w Toruniu i spotkanie z prof. Karolem Górskim, wybitnym mediewistą z UMK.

Profesor Norman Davies z tytułem honoris causa UMK w Toruniu. Posłuchajcie co miał do powiedzenia wybitny naukowiec!

Tradycyjnie inauguracji towarzyszyła immatrykulacja studentów I roku. Do społeczności akademickiej włączeni zostali również uczniowie rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym, które - w związku z reformą oświaty – powstało po przekształceniu Gimnazjum i Liceum Akademickiego.

Inauguracja UMK w Toruniu i... protest!

Podczas uroczystości, uczestnicy zaprezentowali kulturalny protest. Chodzi o transparent, odnoszący się do działalności prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE