Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu będzie miał nowe skrzydło [ZDJĘCIA]

2019-12-27 12:31

Dobiega końca budowa nowego skrzydła Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu - przekazują przedstawiciele UMT na stronie głównej naszego miasta. Budynek pomieści m. in. nowoczesne sale operacyjne i oddział przeszczepów oraz powiększony oddział intensywnej terapii medycznej.

Na parterze dwupiętrowego, częściowo podpiwniczonego obiektu znajdzie się oddział udarowy z 16 łóżkami oraz przeniesiony z budynku głównego oddział neurologiczny z 12 łóżkami.

Tam również mieścić się będzie pracownia VIDEO EEG. Nowością będzie oddział przeszczepowy, który zajmie większość drugiego piętra. W sąsiedztwie pracować będzie Zakład Mikrobiologii, przeniesiony ze „starego” budynku szpitala. Zostanie on poszerzony o nową pracownię badań molekularnych, niezbędnych w diagnostyce schorzeń onko-hematologicznych i związanych m. in. z procedurami przeszczepu szpiku.

- W części podpiwniczonej nowego skrzydła zlokalizowano archiwum medyczne, szatnie dla pracowników i magazyny oddziałowe. Projekt obejmuje też zakup niezbędnego wyposażenia, m. in. 26 łóżek wraz z szafkami i materacami, w tym 14 przeciwodleżynowymi, oraz sprzętu medycznego i laboratoryjnego - czytamy na stronie Urzędu Miasta Torunia.

Co więcej, w ramach projektu "Zapewnienie obowiązujących standardów organizacji opieki zdrowotnej w zakresie leczenia pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej", szpital pozyskał 3,8 mln zł wsparcia unijnego (583 tys. zł wkładu własnego Gminy Miasta Toruń) na przeniesienie do nowego budynku i powiększenie z 4 do 6 łóżek Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej. W drugiej części kondygnacji I piętra powstaną też 2 kolejne sale operacyjne, co poprawi dostępność do świadczeń związanych z zabiegami operacyjnymi.

- Łączny koszt projektu związanego z budową i organizacją nowego skrzydła szpitala to ponad 25 mln zł, w tym 8,7 mln zł to środki unijne zł, a 16,3 mln zł wkład własny Gminy Miasta Toruń. Warto też przypomnieć, że Szpital Miejski wzbogacił się niedawno o nowoczesny aparat rentgenowski marki Agfa o wartości ok. 1,5 mln zł, który zostanie uruchomiony w połowie stycznia 2020 r - informują przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia.

19 grudnia 2019 r. dyrektor szpitala Krystyna Zaleska podpisała w Ministerstwie Zdrowia umowę na utworzenie SOR-u na bazie istniejącej Izby Przyjęć. Projekt o wartości 10 mln zł, w tym 8,5 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zrealizowany zostanie w okresie 1,5 roku. Będzie to drugi szpitalny oddział ratunkowy w Toruniu - wyspecjalizowana jednostka udzielająca pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia.

Na jej potrzeby oddział zostanie rozbudowany do 941 m kw. i wyposażony w specjalistyczną aparaturę, m.in. przyłóżkowe RTG czy przewoźne USG. Urządzone też zostaną dwa stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe, sala zabiegowa i cztery stanowiska obserwacyjne. Projekt obejmuje również szkolenie personelu medycznego obsługującego SOR.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE