Spitsbergen z ogromnym dofinansowaniem. Stacja polarna UMK w Toruniu działa znakomicie

i

Autor: Marta Łazarska Spitsbergen z ogromnym dofinansowaniem. Stacja polarna UMK w Toruniu działa znakomicie

Stacja polarna UMK w Toruniu z ogromnym dofinansowaniem. Spitsbergen działa znakomicie

2019-10-11 8:35

​Prawie 3 tysiące kilometrów od Torunia znajduje się najbardziej wysunięta na północ stacja polarna, która należy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na Spitsbergen udało się wybrać już 48 razy, by zdobywać dane, które przydają się szczególnie teraz - przy dużym zainteresowaniu ekologią i globalnym ociepleniem.

Stacja Polarna UMK w Toruniu otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego​ na kwotę 687 tys. zł. Jest to obiekt, który nie tylko sprawdza się w pracy toruńskich naukowców, ale także pomaga w badaniach np. nad globalnym ociepleniem. Pojawiła się również opcja na współpracę z uniwersytetem na Tajwanie, który interesuje się tym tematem.

O wielkiej szansie dla toruńskiej stacji opowiedział nam prorektor UMK prof. Wojciech Wysota

Prorektor UMK prof. Wojciech Wysota o wielkiej szansie dla stacji polarnej

Wyprawa na Spitsbergen to również sposób niezwykła okazja, by oglądać zmiany w ekosystemie na własne oczy - przekonuje dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej prof. Marek Kejna

Prof. Marek Kejna o możlliwości oglądania zmian w ekosystemie dzięki stacji polarnej UMK

Symboliczny czek przekazała wczoraj (10 października) wiceminister edukacji narodowej - posłanka Iwona Michałek. Kwota prawie 700 tysięcy złotych ma służyć na lata 2019-2021 i pomóc w finansowaniu materiałów do badań, bezpieczeństwa uczestników wypraw na Spitsbergen, a także na naprawy czy logistykę. Środki zostały przyznane w ramach programu utrzymywania Specjalnych Urządzeń Badawczych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki