Starlinki nad Polską 2020: Gdzie i kiedy oglądać? [PORADNIK]

2020-09-17 14:11 KM
Starlinki nad Polską 2020: Gdzie i kiedy oglądać? [PORADNIK]
Autor: FelixMittermeier/Zdjęcia poglądowe/Pixabay.com Starlinki nad Polską 2020: Gdzie i kiedy oglądać? [PORADNIK]

Starlinki nad Polską. Gdzie i kiedy oglądać Starlinki? Satelity Elona Muska startują już dziś (czwartek 17 września 2020 r). Mamy dla was specjalny poradnik, który pomoże wam we wieczornym oglądaniu! Czy Starlinki będą widoczne we wszystkich rejonach Polski? Szczegóły w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Starlinki nad Polską! Czym są?
  2. Starlinki nad Polską. Satelituy Elona Muska - kiedy startują?
  3. Starlinki nad Polską. Gdzie i kiedy oglądać?

Starlinki nad Polską! Czym są?

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX. System ma docelowo składać się z około 12 000 satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej na trzech wysokościach - 340 km, 550 km oraz 1150 km nad Ziemią - taką definicję można znaleźć w Wikipedii.

Starlinki nad Polską. Satelituy Elona Muska - kiedy startują?

Starlinki zobaczymy na niebie już dziś (czwartek 17.09.2020). "Pociąg satelitów" po raz kolejny widoczny także z Polski. Start Falcona 9 ma się odbyć na Florydzie - jak donosi Business Insider - nastąpi to o godzinie 20:17, czasu polskiego. Satelity Starlink według planu mają oddzielić się od rakiety ok. 15 minut po starcie. Tym samym, nad naszymi głowami powinny pojawić się ok. 20.32.

Starlinki nad Polską. Gdzie i kiedy oglądać?

Zdaniem ekspertów, najlepsze warunki do obserwacji będzie miała zachodnia Polska. - Przelot satelitów nad Polską rozpocznie się ok. godziny 20:38 i będzie widoczny do godziny 20:43 - przekazuje portal NocneNiebo.pl.

Specjaliści z tej dziedziny podkreślają, że w kolejnych dniach również będzie możliwość oglądania "kosmicznego pociągu". - Jest wielka szansa na to. Szczegółowe trajektorie kolejnych przelotów poznamy po starcie - informują autorzy serwisu NocneNiebo.pl.

Starlinki najlepiej oglądać na bezchmurnym, przejrzystym niebie z dala od miejskich świateł. Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji starlinków jest jednak pogoda. Miejmy nadzieję, że chmury nie zepsują nam wieczornego święta.

Hotplota.pl: Elon Musk tuli syna; Angelina wraca do Colina; prawdziwe włosy gwiazdy Przyjaciół

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.