Sąd nie miał litości

Strzelał do woźnej i uczniów w Brześciu Kujawskim. Marek N. skazany! Bardzo surowy wyrok

2022-09-20 18:58

Brześć Kujawski: Sprawa strzelaniny, która w 2019 roku miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim, wstrząsnęła całą Polską. 27 maja na teren placówki wtargnął były uczeń, Marek N.. Wystrzelił petardy hukowe i postrzelił woźną. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Nieco ponad trzy lata później, sprawca usłyszał surowy wyrok.

Brześć Kujawski: Strzelanina w szkole. Marek N. przyszedł tam z bronią

Rok szkolny zbliżał się do końca. W Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie, powiat włocławski) spodziewano się raczej spokojnego, przyjemnego dnia. Tymczasem 27 maja 2019 roku w horror zmienił Marek N., były uczeń tej placówki. Mężczyzna miał przy sobie broń. Wrzucił dwie petardy hukowe, z których jedna trafiła w głowę uczennicy, a potem postrzelił woźną. 18-latek kilkukrotnie strzelił w kierunku kobiety. Ofiara miała ranę brzucha, ale jej stan na szczęście był stabilny. Nie było też zagrożenia życia rannych. Marek N. oddał też kilka strzałów w stronę pracowników szkoły oraz uczniów. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policję.

Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

Czytaj więcej o sprawie: Marek N. wtargnął do szkoły w Brześciu Kujawskim i zaczął strzelać! Nowe fakty w sprawie

Strzelanina w Brześciu Kujawskim. Ciężkie zarzuty dla byłego ucznia

Prokuratura zarzuciła Markowi N. m.in. sprowadzenie zdarzenia mającego postać eksplozji przy użyciu uprzednio skonstruowanych przez niego urządzeń wybuchowych w celu pozbawienia życia 17 uczniów oraz nauczyciela.

- Marek N. w latach 2015-2017 był uczniem nieistniejącego obecnie gimnazjum mieszczącego się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. W okresie poprzedzającym zdarzenie wykazywał zainteresowanie tematyką związaną z zamachami o charakterze terrorystycznym w szkołach, bronią palną w tym czarnoprochową, materiałami wybuchowymi oraz szeroko pojętą przemocą. Na przełomie kwietnia i maja 2019 r. nabył rewolwer, czarny proch i inne przedmioty, które uznał za niezbędne do zrealizowania zamachu - przekazywali w komunikacie przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Marek N. skazany na 25 lat więzienia! Sąd Okręgowy we Włocławku ogłosił wyrok

Marek N. leczył się psychiatrycznie. Do szpitala trafił, ponieważ w 2018 roku zaatakował jedną z uczennic maczetą. Przyznał się do zarzucanych mu czynów. 20 września 2022 roku 21-letni obecnie mężczyzna usłyszał wyrok sądu - 25 lat pozbawienia wolności. Obrońcy chcieli uznania go za niepoczytalnego, ale biegli uznali, że był poczytalny. 

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy kary za przemoc powinny być bardziej surowe?
Strzelanina na Mokotowie. Wielka obława policji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE