Bakteria New Delhi atakuje z coraz większą siłą. Będzie epidemia?

i

Autor: skeeze/cc0/pixabay Bakteria New Delhi atakuje z coraz większą siłą. Będzie epidemia?

Superbakteria New Delhi zagraża Polakom. Jak się przed nią bronić i czy możemy mówić o epidemii?

2018-08-30 11:33

New Delhi to bakteria, której jak dotąd nie zwalczają żadne antybiotyki. Powoduje m.in. groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenia opon mózgowych, a w wielu przypadkach prowadzi do często śmiertelnej sepsy.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM - bakterii, która należy do grupy jelitowych. Powoduje m.in. wyjątkowo groźne dla życia zapalenie płuc. Bardzo często doprowadza do sepsy, która według statystyk kończy się śmiercią co drugiego pacjenta. New Delhi jest odporna na działanie wszystkich antybiotyków, co oznacza, że nie ma możliwości wyleczenia wywoływanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób.

>>> Policja poszukuje groźnych przestępców. "Kadafi" i jego żołnierze z listami gończymi

Bakteria jest szczególnie niebezpieczna wtedy, gdy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. niezdezynfekowane toaletę. Stąd najważniejsza w profilaktyce jest higiena czyli np. regularne mycie rąk, zwłaszcza po odwiedzinach w szpitalu! Apelujemy w tej sprawie o sumienność. Czasami poświęcenie dodatkowej minuty może być bardzo ważne.

Pacjentów, u których stwierdzono obecność bakterii w przewodzie pokarmowym, a nie obserwuje się objawów chorobowych - nie poddaje się leczeniu. W większości przypadków organizm może w ciągu 6-12 miesięcy sam ją zwalczyć.

Czytaj również: Śmiertelny wypadek w powiecie Bydgoskim. Nie żyje 25-letni motocyklista

#TOWIDEO - Czy grozi nam epidemia?

 
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE