Tofifest 2021: Organizatorzy wracają do korzeni. Filmy o wyjątkowych kobietach i znakomici goście

2021-06-23 15:29
19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Konferencja prasowa
Autor: materiały prasowe 19. MFF Tofifest w Toruniu 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Konferencja prasowa

Tofifest 2021: Wielkimi krokami zbliża się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Początek już 30 czerwca, a święto dla fanów kina potrwa do 4 lipca. Dlaczego w tym roku spotkamy się latem? Dyrektor Katarzyna "Kafka" Jaworska i rzecznik prasowy imprezy Artur Zaborski zdradzili kolejne szczegóły na środowej konferencji prasowej.

Tofifest 2021: Organizatorzy wracają do korzeni. 19. edycja na początku lata

Fani Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest mogą być nieco zaskoczeni. Przyzwyczaili się, że w Toruniu spotykamy się raczej jesienną porą. Tak było chociażby w trudnym, pandemicznym sezonie 2020. Teraz pandemia koronawirusa również ma ogromny wpływ na plany organizatorów. Kwestie bezpieczeństwa musiały być regularnie poruszane przy planowaniu 19. edycji festiwalu Tofifest. Dyrektor imprezy Katarzyna "Kafka" Jaworska powiedziała nam na środowej konferencji prasowej, że jest to swego rodzaju "powrót do korzeni". - To też odpowiedź i wyjście na przeciw oczekiwaniom tych, którzy są spragnieni dobrego kina - podkreślił również Artur Zaborski, rzecznik prasowy 19. MFF Tofifest.

Tak było rok temu: 18. MFF Tofifest w Toruniu. Agata Buzek i Łukasz Simlat ze Złotymi Aniołami. Roma Gąsiorowska z Flisakiem

- Wróciliśmy na lato. Wiąże się to z tym, że nie mogliśmy się doczekać, ale też patrzyliśmy na bezpieczeństwo. W zeszłym roku zrobiliśmy jesienią festiwal w formie hybrydowej, dzięki czemu dotarliśmy do wielu widzów i w ogóle impreza się odbyła. Dalej jesteśmy przy formie hybrydowej. Festiwal w formie stacjonarnej jest krótszy, ale w wersji online wyszliśmy naprzeciw widzom, szczególnie tym, którzy w zeszłym roku bardzo się nami zainteresowali. Jesteśmy de facto aż do 12 lipca - powiedziała Katarzyna "Kafka Jaworska", dyrektor festiwalu Tofifest.

Co jeszcze z nowości lub też "powrotu do korzeni"? Organizatorzy zapraszają na seanse "pod chmurką". - Zaprosimy do oglądania filmów, nie tylko w salach kinowych w CKK Jordanki, Cinema City i Kinie Centrum, ale również na pokazy kina pod gwiazdami. Projekcje filmowe zagoszczą bowiem w średniowiecznej scenerii toruńskiej Starówki, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego oraz w Ruinach Zamku Krzyżackiego - czytamy na stronie MFF Tofifest.

Tofifest 2021: Sandra Drzymalska, Arkadiusz Jakubik i wielu innych. Znakomici goście festiwalu

Ważną częścią festiwalu będzie pasmo "Bella Women", którego myślą przewodnią w tym roku będą Polskie Aktorki Odkrycia. W programie zobaczymy zarówno etiudy, filmy dokumentalne oraz fabularne z artystkami, łącznie ponad piętnaście pozycji filmowych, w tym m.in.: „Zgodę” z Zofią Wichłacz w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, „Pana T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza z Marią Sobocińską, „Ondynę” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego z główną rolą Magdaleny Koleśnik, „Ninę” w reżyserii Olgi Chajdas z Elizą Rycembel, „W stronę słońca” Michała Wojtasika z Aleksandrą Skrabą, „Bruna” w reżyserii Andrzeja Brzózki z Zofią Stafiej i wreszcie takie filmy z Sandrą Drzymalską, jak m.in. „Każdy ma swoje lato” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza czy „Ostatni Komers” w reżyserii Dawida Nickela. Bella Women dostępne będzie niemalże w całości na platformie online tegorocznego festiwalu i towarzyszyć mu będą spotkania z aktorkami poprowadzone przez wybitnego polskiego krytyka, dziennikarza i wykładowcę Łukasza Maciejewskiego.

- Specjalnym Złotym Aniołem Bella Women uhonorujemy Sandrę Drzymalską. Aktorkę niezwykłą, która nie boi się żadnych wyzwań, a bohaterki, w które się wciela, to kobiety silne, niezależne, które same o sobie stanowią, Drzymalska potrafi odnaleźć się w każdym gatunku - potrafi skraść serce w komediowym serialu dla młodzieży „Sexify”, porażać w dramatach „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz i „Sole” Carla Sironi, który wygrał 18. edycję MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze i uwodzić, jak w debiucie Dawida Nickela „Ostatni Komers” - informują organizatorzy.

Katarzyna "Kafka" Jaworska i rzecznik prasowy Tofifestu Artur Zaborski nie ukrywali radości, że Drzymalska odbierze nagrodę osobiście. Mimo tego, że obecnie twórcy filmowi oblegają plany i nadrabiają "zaległości" pandemiczne, to mimo wszystko udało się namówić na przyjazd wielu znakomitych gości, w tym m.in. Arkadiusza Jakubika, Krzysztofa Majchrzaka i  Jana Jakuba-Kolskiego. Dwaj ostatni zostaną uhonorowani Złotymi Aniołami za niepokorność. Ten "krwisty" duet jak mówi o nich Jaworska kojarzony jest m.in. z głośnym filmem "Las, 4 rano", w którym Kolski mierzy się z wydarzeniami, odsyłającymi do tragedii z jego prywatnego życia.

- Ani jednego, ani drugiego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Myślę, że Krzysztof Majchrzak to wciąż niedoceniany aktor, bo on jest żywą legendą polskiego kina. Cenię go też za to, iż nie ma oporów żeby konkretnie mówić o branży, o celebrytach. Jest niezwykle wierny swojej twórczej drodze. Rozmowa z nim jest czystą przyjemnością. Z kolei Jan Jakub Kolski, gdy bywał u nas, to zawsze przelotem, bo dużo działo się w jego życiu. Twórca nazywany kiedyś "kaskaderem kina dokumentalnego", a teraz mówi się, że stworzył swoisty "Jancioland", czyli krainę sielskości, oniryzmu, przepiękną i zaskakującą. Zaprzeczeniem tego jest jego film "Las, 4 rano", gdzie rozlicza się z przeszłością - opowiadała "Kafka" Jaworska.

O kolejnych elementach 19. MFF Tofifest będziemy informować na bieżąco. Warto śledzić nasz lokalny serwis. Pojawimy się także na wydarzeniach towarzyszących.

- MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze odbędzie się od 30 czerwca do 4 lipca 2021 roku, jak zawsze w Toruniu, termin nowy letni, słonecznie optymistyczny, ale festiwal pozostaje ten sam! Jak zawsze niepokornie zapraszamy na niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, kinem które stawia pytania i widzowi otwiera drogę do szukania odpowiedzi - podkreślają niezmiennie organizatorzy.

Najlepsze filmy Piotra Fronczewskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE