Toruń. Bilety MZK będą droższe. Radni przegłosowali uchwałę

2020-10-23 9:31 Konrad Marzec
Autobus komunikacji miejskiej w Toruniu
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Toruń. Bilety MZK będą droższe. Radni przegłosowali uchwałę

Od 1 stycznia 2021 r. zmianie ulegną wysokości opłat za przejazdy w komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni podczas 23. sesji 22 października 2020 r. Ile będą kosztować bilety po zmianach?

Toruń. Bilety MZK będą droższe. Radni przegłosowali uchwałę

Temat podwyższonych cen biletów za podróżowanie pojazdami MZK w Toruniu sygnalizowaliśmy już TUTAJ. Radni zajęli się sprawą na czwartkowej (22.10.2020) 23. sesji. Przegłosowano uchwałę, która zakłada, że ceny biletów jednoprzejazdowych wzrosną o ok. 20%, biletów krótkookresowych o ok. 8-12% oraz biletów miesięcznych o 4-6%. Oprócz zmiany cen zaproponowano również korektę w rodzajach biletów. Na wniosek radnych dotychczasowe bilety 30-minutowe zostaną zastąpione przez 45-minutowe, zlikwidowane zaś zostaną bilety 60-minutowe. Bilety 90-minutowe pozostaną bez zmian.

Czytaj też: Zmiany w wydziałach Urzędu Miasta Torunia! Władze chcą rozproszyć obecność interesantów

- W ciągu 30 minut pasażerowie nie zawsze byli w stanie przesiąść się i przejechać dwiema liniami. Wydłużając czas przejazdu do 45 minut poprawiamy znacznie komfort korzystania z tego rodzaju biletów - wyjaśnił na sesji powód zmian dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo.

Sadzenie drzew w Toruniu

Warto wiedzieć, że ceny biletów w Toruniu nie wzrastały od 2013 r., a niektóre z nich nawet znacznie spadły (m.in. ceny biletów miesięcznych). Prace nad obecnymi zmianami poprzedzone zostały analizą działań innych miast w Polsce w tej kwestii. Wiele z nich decyduje się na podobne rozwiązania. - Ceny biletów w Toruniu po planowanej podwyżce i tak będą niższe niż m.in. w Katowicach, Kielcach, Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia na głównej stronie grodu Kopernika.

Zmiany w cenach biletów MZK w Toruniu. Tyle będą kosztować

Od stycznia za bilet jednoprzejazdowy normalny zapłacimy 3,40 zł (obecnie 2,80). Bilet jednoprzejazdowy będzie także biletem czasowym pozwalającym na korzystanie z przejazdów MZK przez 45 minut (obecnie funkcjonują bilety 30-minutowe w cenie 2,80 zł oraz bilety 60-minutowe w cenie 4 zł). Bilety 90-minutowe zamiast 5 zł, od stycznia 2021 roku kosztować będą 6 zł. Za karnet 8-przejazdowy normalny w strefie I i II obecnie zapłacić trzeba 20 zł, od 1 stycznia 2021 roku ma on kosztować 22 zł.

Bilety dobowe i tygodniowe to wydatek kolejno 10 i 40 zł, od 1 stycznia mają one kosztować 12 i 43 zł.

Cena biletu miesięcznego na wszystkie linie dzienne i nocne w strefie I zmieni się z 84 na 88 zł, zaś na wszystkie linie w strefie I i II ze 120 na 126 zł. Nie zmienią się ceny biletów semestralnych dla uczniów i studentów (190 zł), trzymiesięcznych na wszystkie linie tramwajowe (180 zł bilet normalny) oraz trzymiesięcznych na wszystkie linie dzienne i nocne w I strefie (240 zł bilet normalny).

Pojawią się jednak także obniżki. Te obowiązywać będą na bilety rodzinne. W wyniku autopoprawki cena biletów rodzinnych jednodniowych zmniejszona zostanie z 14 do 13 zł, zaś rodzinnych weekendowych z 16 do 14 zł.