Mieszkańcy Torunia zapłacą więcej za bilety MZK. Takie ceny zaproponują radni

2020-10-16 13:56 Konrad Marzec
Autobus komunikacji miejskiej w Toruniu - tak wygląda w środku
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Mieszkańcy Torunia zapłacą więcej za bilety MZK. Takie ceny zaproponują radni

Podczas październikowej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad propozycją zmian opłat za przejazdy w komunikacji zbiorowej w Toruniu - poinformował w czwartek (15.10.2020) prezydent Michał Zaleski. Będą się one wiązały ze wzrostem cen niektórych biletów. Ile zapłacimy za jednorazowe i miesięczne?

Mieszkańcy Torunia zapłacą więcej za bilety MZK. Takie ceny zaproponują radni

Jak już wielokrotnie informowaliśmy was na naszym portalu, koronawirus wywarł ogromny wpływ na budżet Torunia. Miasto szuka oszczędności, ale równocześnie chce zwiększyć wpływy np. ze sprzedaży biletów za podróżowanie komunikacją miejską. W czwartek (15.10.2020) zmiany zapowiedział prezydent Michał Zaleski. Podczas październikowej sesji Rady Miasta Torunia, radni pochylą się nad propozycjami zmian opłat. - Wiele miast już zdecydowało się na zwiększenie opłat za bilety, w innych prace z tym związane trwają. W Toruniu proponuję radzie wzrost cen biletów jednoprzejazdowych o ok. 20%, biletów krótkookresowych o ok. 8-12% oraz biletów miesięcznych o 4-6% - zapowiada prezydent Zaleski.

Czytaj także: Toruń. Tradycyjna kwesta na cmentarzu św. Jerzego oficjalnie odwołana [1 LISTOPADA]

- W 2019 roku transport publiczny kosztował Gminę Miasta Toruń 81 mln złotych, zaś wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły jedynie 37 mln. W roku 2020 zakładaliśmy: 90 mln złotych na utrzymanie komunikacji i 36 mln złotych wpływu z biletów. Przez szereg ograniczeń związanych z pandemią wiemy, że te wpływy wyniosą tylko 24 mln - przeanalizował gospodarz miasta.

Ile zapłacimy za bilety MZK w Toruniu? Tak to może wyglądać po zmianach

Jeśli radni zaakceptują propozycję to od stycznia za bilet jednoprzejazdowy normalny zapłacimy 3,40 zł (obecnie 2,80). Bilet jednoprzejazdowy będzie także biletem czasowym pozwalającym na korzystanie z przejazdów MZK przez 45 minut (obecnie funkcjonują bilety 30-minutowe w cenie 2,80 zł oraz bilety 60-minutowe w cenie 4 zł). W sprzedaży pozostaną bilety 90-minutowe - obecnie kosztuje on 5 zł, od stycznia 2021 roku ma kosztować 6 złotych.

- Wzrosną także ceny biletów tzw. krótkookresowych - zapłacimy za nie o ok. 8-12% więcej. Za karnet 8-przejazdowy normalny w strefie I i II obecnie zapłacić trzeba 20 zł, od 1 stycznia 2021 roku ma on kosztować 22 zł. Bilety dobowe i tygodniowe to wydatek kolejno 10 i 40 zł, od 1 stycznia mają one kosztować 12 i 43 złote - wyliczają przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia.

Nie zmienią się jednak ceny biletów semestralnych dla uczniów i studentów (190 zł), trzymiesięcznych na wszystkie linie tramwajowe (180 zł bilet normalny) oraz trzymiesięcznych na wszystkie linie dzienne i nocne w I strefie (240 zł bilet normalny).

- Przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku regulują kwestie przewozu rowerów środkami transportu publicznego. Dopuszczamy taką możliwość, jeśli nie będą one uniemożliwiały przejazd osobom niepełnosprawnym i rodzicom z dziećmi w wózkach. Opłata za przewóz roweru to dwukrotność opłaty za bilet jednoprzejazdowy - przekazuje prezydent Michał Zaleski.

Kara za brak ważnego biletu to wysokość 75-krotności ceny biletu jednoprzejazdowego. Jeśli wpływy ze sprzedaży biletów nie spadną to do budżetu gminy trafi 3,5 mln złotych rocznice tytułem zmian w opłatach za przejazd.

Protest 'Nie oddamy Bieszczad piłom!' w Toruniu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.