Korekty w budżecie miasta Torunia. Radni przyjęli zmiany

2020-07-25 9:07 KM
Urząd Miasta Torunia
Autor: Róża Koźlikowska - @FotRose Korekty w budżecie miasta Torunia. Radni przyjęli zmiany / Zdjęcie poglądowe

Podczas 20. sesji Rady Miasta Torunia przyjęte zostały zmiany w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2020-2050. Pandemia koronawirusa sprawiła, że trzeba było pochylić się nad aktualnymi problemami. Szczegóły przekazuje na głównej stronie grodu Kopernika Urząd Miasta Torunia.

Budżet Miasta Torunia musiał odczuć konkretne zmiany. Wszystko przez pandemię koronawirusa w Polsce. Jak wynika z informacji, przekazanej przez Urząd Miasta Torunia - zmiany w budżecie, przyjęte przez radnych w dniu 23 lipca 2020 r., zamykają się kwotą w wysokości niespełna 5 mln zł. Środki te pochodzą z wprowadzenia dochodów rozliczenia zadań realizowanych w ramach planu wydatków niewygasających oraz rozliczenia zadań wprowadzonych do tegorocznego budżetu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Nowe dochody wprowadzone do budżetu to jest kwota ponad 1,3 mln zł, z czego ok. 600 tys. zł to są dotacje z budżetu państwa na zadania bieżące:

  • poprawa infrastruktury Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (modernizacja i przystosowanie pomieszczeń do profesjonalnego treningu kolarskiego) - 40 tys. zł, pozyskane ze środków województwa kujawsko-pomorskiego;
  • projekt w ramach kształcenia zawodowego pn. „Samochodziarze na zawodowym starcie”. Cały projekt wsparcia warty ponad 3 mln zł realizowany będzie w latach 2020-2023 i obejmie m.in. stypendia, środki na podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli itp. W 2020 roku w ramach tego programu poczynione zostaną zakupy pomocy dydaktycznych (np. 3 samochodów do nauki jazdy dla Zespołu Szkół Samochodowych) i rozpoczęcie kursów i staży.
  • aktywizacja zawodowa realizowana przez MOPR pn. „Krok do przodu”, wartość projektu, który będzie realizowany w latach 2020-2021 to blisko 68 tys. zł.

W wyniku rozliczenia zadań w ramach tzw. wydatków niewygasających. Ich całkowity plan wynosił blisko 40 mln zł przeznaczonych na realizację 56 zadań, z których 14 nie udało się w pełni wykonać. Część pozostałej w efekcie  kwoty w wysokości ponad 4 mln zł przeznaczona zostanie na dokończenie 11 zadań i wprowadzenie do budżetu kwoty 3,6 mln zł. Środki zostaną zatem przekazane na zadania związane z pracami projektowymi (ok. 2 mln zł), budowa ul. Popiełuszki (1 mln zł) oraz budowa ekranów dźwiękowych przy ul. Skłodowskiej-Curie, budowa amfiteatru w Baju Pomorskim i ukończenie dwóch zadań związanych z urządzaniem terenów zieleni i remontami nekropolii.

- Oprócz tego pojawiły się oszczędności w budżecie związane z realizacją zadań z budżetu obywatelskiego. Mowa o kwocie w wysokości ok. 650 tys. zł przy realizacji 14 zadań. Zostanie ona przeznaczona na kolejne zadania, takie jak budowa siłowni zewnętrznej na Podgórzu, trzy projekty na Rudaku (stacje naprawcze rowerów, stojaki na rowery i kosze na psie odchody) oraz budowa parkingu przy Przedszkolu Miejskim nr 17 i  utworzenie Fantastycznego Domu Kultury, w ramach którego zajęcia odbywać się będą w Centrum kultury Dwór Artusa - informuje Urząd Miasta Torunia na głównej stronie.

Przyjęte zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Torunia dotyczą:

  • planowanej wcześniej inwestycji – dobudowanie na tyłach istniejącego budynku Centrum Sztuki Współczesnej części o przeznaczeniu warsztatowo-magazynowym oraz administracyjnym o powierzchni blisko 1400 m kw. (wartość inwestycji: 15,8 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pozyskane z RPO WKP, wymagany wkład własny to 4,8 mln zł). Projekt ten będzie realizowany w latach 2021-2023. W efekcie instytucja pozyska pomieszczenia do przechowywania dzieł sztuki, a dzięki salom warsztatowym będzie mogła poszerzyć swoją ofertę edukacyjną, kulturalną i turystyczną, a także wzbogacić wyposażenie obiektu.
  • przystąpienia do przetargu na przewóz osób niepełnosprawnych w okresie od 1.01.2021 r. do 30.06.2022 r. (1,2 mln zł),
  • zwiększenie limitu środków na adaptację budynku przy ul. Kopernika 22 wraz z podwórzem na cele społeczne w roku 2021,
  • zwiększenie limitu środków na zadania z zakresu zieleni polegające na wykonaniu nasadzeń zastępczych wraz z ich pielęgnacją przez następne 3 lata.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - torun.eskainfo@grupazpr.pl.

14-letni Andrzej zatrzymał złodzieja w Toruniu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.