Toruń: Jar jest coraz piękniejszy. Zrealizowano projekt za 8,7 miliona złotych [ZDJĘCIA]

2020-05-23 14:02 KM
Jar w Toruniu jest coraz piękniejszy. Zrealizowano projekt za 8,7 miliona złotych
Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / UMT Jar w Toruniu jest coraz piękniejszy. Zrealizowano projekt za 8,7 miliona złotych

Dobre informacje dla mieszkańców osiedla, tzw. "Jaru". - Trwa odbiór zakończonych w maju prac nad zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym osiedlowego zieleńca - przekazuje w komunikacie Urząd Miasta Torunia.

Urząd Miasta Torunia pochwalił się zrealizowanym projekcie na tzw. Jarze. Co tam powstało? Promenada przy stawie, place zabaw, siłownia i górka saneczkowa - m.in. takie atrakcje czekają na mieszkańców i gości. Od dłuższego już czasu mieszkańcy mogą spacerować po nowo wybudowanych alejkach parkowych, a już wkrótce, po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury rekreacyjnej. A jest ona bardzo ciekawa i różnorodna. Wokół istniejącego stawu powstały drewniane konstrukcje: brama wejściowa, promenada, dwa pomosty oraz punkt widokowy i obserwacji ptaków. Do dyspozycji spacerowiczów i rowerzystów jest łącznie blisko 4 km ciągów pieszych - w tym ścieżek botanicznych - i ponad 2 km tras rowerowych.

- Każda trasa skonstruowana jest tematycznie: na trasie „Do Fortu” przejdziemy szlakiem turystycznym Twierdzy Toruń, na tzw. „Dużej Pętli”, z zewnętrznymi siłowniami, możemy spędzić czas aktywnie, a z kolei „Mała Pętla”, prowadząca przez place zabaw, jest idealna na spacery rodzinne. Wśród drzew napotkamy stoły do ping-ponga i do piłkarzyków, stoły plenerowe i ławki parkowe. Jest wybieg dla psów, stojaki na rowery, kosze na śmieci i oświetlenie lampami LED. W zimie na dzieci czeka górka saneczkowa - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Torunia.

- Wzbogacona została zieleń parkowa. Oprócz drzew - sosny czarnej i brzozy papierowej nasadzono byliny: mącznicę lekarską, wrzos zwyczajny i kostrzewę owczą. W stawie przybyły 132 sztuki roślin wodnych - wyliczają przedstawiciele UMT.

Teren rekreacyjny posłuży z pewnością głównie mieszkańcom osiedla, ale pomyślano też o gościach. Przy zieleńcu powstał parking na 58 miejsc, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnością.

Koszt całkowity projektu to ponad 8,7 mln zł, w tym ok. 3 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace zrealizowała firma Bud-Tech z Torunia.

Kaczki wywołały spore zamieszanie w Toruniu! Interweniowała policja

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.