Toruń ma efektowny gmach Sądu Rejonowego za 150 milionów zł. Ziobro przekazał wymowne słowa

2021-10-26 8:26
Toruń ma nową siedzibę Sądu Rejonowego. Efektowny budynek otwarty
Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl Toruń ma nową siedzibę Sądu Rejonowego. Efektowny budynek otwarty

Toruń. W poniedziałek (26.10.2021) otwarto nowy gmach Sądu Rejonowego. Dotychczas funkcjonował on w mieście w aż siedmiu lokalizacjach. Inwestycja finansowa ze środków rządowych kosztowała 150 mln zł. Podczas uroczystego otwarcia odczytano m.in. list, który przygotował Zbigniew Ziobro.

Toruń ma efektowny gmach Sądu Rejonowego za 150 milionów zł. Ziobro przekazał wymowne słowa

Prezes Sądu Rejonowego w Toruniu Krzysztof Dąbkiewicz podkreślił, że Sąd Rejonowy działa w nowej siedzibie od przełomu września i października, a w poniedziałek przyszedł czas na jego uroczyste otwarcie. - Wcześniej życie toruńskiego sądu toczyło się w kilku lokalizacjach, które były porozrzucane po całym mieście. Tego rodzaju rozproszenie nie tylko nie ułatwiało działania sądu, ale stanowiło też znaczącą niedogodność dla stron i wszystkich klientów wymiaru sprawiedliwości - dodał prezes Dąbkiewicz. Podkreślił, że starania w sprawie wybudowania nowego gmachu sądu sięgają 2012 roku.

- Długa to była droga, niestety. Ostatecznie na początku września 2018 zapoczątkowano prace przy budowie nowego obiektu. Cały proces inwestycyjny został zakończony w tym roku - w czerwcu. Efekt wieńczy dzieło. A tym efektem jest nowoczesny i funkcjonalny budynek toruńskiego sądu, który w pełni odpowiada wszystkim potrzebom wymiaru sprawiedliwości - dodał.

Czytaj też: Toruń. "Sztandarowa" inwestycja prezydenta Zaleskiego się wali. Mieszkańcy drwią

Nowy gmach ma powierzchnię użytkową 17 tys. 800 m2. W budynku mieszczą się pomieszczenia 12 wydziałów. Znajduje się w nim 40 sal rozpraw rozlokowanych na trzech kondygnacjach. List do uczestników otwarcia nowego gmachu skierował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

- Dla mieszkańców lokalnych społeczności niezwykle ważny jest praktyczny wymiar sądowych wyroków, bo one realnie wpływają na ich życie. Dla obywatela istotne jest to, aby jego sprawa, która trafi na wokandę, była rozpatrzona szybko, profesjonalnie i w odpowiednich warunkach, a wyrok był sprawiedliwy. Wymiar sprawiedliwości bez odpowiedniej infrastruktury, bez nowoczesnych budynków sądowych jest ułomny. Dlatego inwestujemy w rozwój infrastruktury sądowej - napisał Ziobro w liście, który odczytał poseł Mariusz Kałużny.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał losy projektu budowy nowego gmachu sądu. Ten powstał m.in. dlatego, że lokalny samorząd zdecydował się w drodze wymiany na przekazanie działki w centralnej części miasta. - Możemy być pewni, że zainwestowane tu przez rząd 150 mln zł to wydatek trafiony, ale przede wszystkim niezbędny. (...) W Toruniu tę inwestycję będziemy traktować jako przejaw najwłaściwszego i roztropnego dbania o dobro publiczne - powiedział prezydent Zaleski. 

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy ufasz wyrokom polskich sądów?
Potworna zbrodnia na toruńskiej starówce. Policja dopadła 29-latka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE