Toruń. Przed Urzędem Marszałkowskim zebrali ponad 120 litrów krwi. Czekają na więcej!

2020-01-14 13:25 Redakcja
Przed Urzędem Marszałkowskim zebrali ponad 120 litrów krwi. Czekają na więcej!
Autor: Mikołaj Kuras / materiały Urzędu Marszałkowskiego Toruń. Przed Urzędem Marszałkowskim zebrali ponad 120 litrów krwi. Czekają na więcej!

- Ponad 120 litrów krwi zebraliśmy w 2019 roku w ramach comiesięcznej akcji przed Urzędem Marszałkowskim, którą organizujemy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy - informują przedstawiciele biura prasowego UM województwa kujawsko-pomorskiego. W 2020 roku bynajmniej nie zamierzają zwalniać tempa!

Specjalny ambulans, w którym można oddać ten cenny lek w czwartek (16 stycznia) ponownie stanie przed gmachem urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców - to 1,7 procenta mieszkańców regionu.

- Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. W 2019 roku akcja odbyła się 12 razy. Krew oddało 276 dawców. W tym czasie zebraliśmy ponad 120 litrów krwi - informuje biuro prasowe UM województwa kujawsko-pomorskiego.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne - w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok)

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego co miesiąc. Krew będzie można oddawać w godzinach 13-17.

W 2020 roku pobór krwi na palcu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się:

·         16 stycznia

·         20 lutego

·         19 marca

·         16 kwietnia

·         21 maja

·         18 czerwca

·         16 lipca

·         20 sierpnia

·         17 września

·         15 października

·         19 listopada

·         17 grudnia.

Redakcja ESKA INFO Toruń zachęca torunian do aktywności i oddawania krwi! W ten sposób możemy uratować ludzkie życie!