Od 3 września zmiany w rozkładach MZK w Toruniu i nowe bilety

i

Autor: fot. torun.pl Od 3 września zmiany w rozkładach MZK w Toruniu i nowe bilety

Toruń: Zmiany w komunikacji miejskiej od 3 września. Nowe bilety dla uczniów! [INFORMATOR]

2018-08-30 12:35

3 września oficjalnie otwieramy rok szkolny 2018/19. Autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej w Toruniu obowiązywać będą zaktualizowane rozkłady jazdy, a uczniowie i ich rodzice mogą skorzystać z nowych biletów. Sprawdźcie szczegóły!

Przypomnijmy - cały czas w Toruniu nie możemy korzystać z tramwajowych linii nr 2 i 4. W zamian na trasie Aleja Solidarności - Bukowa/Dworzec Wschodni kursuje autobus linii nr 52 (od września wszystkie kursy będą wydłużone do Bukowej), a dodatkowo poruszać się możemy tramwajami 8 i 9.

Od 3 września wiele linii pojedzie zgodnie z nowym rozkładem jazdy, który obowiązuje w dni nauki szkolnej. Dla wyższego komfortu wszystkich pasażerów - w godzinach porannych i popołudniowych na trasie zobaczymy więcej pojazdów.

>>> Służby zakończyły przegląd infrastruktury drogowej w rejonie szkół w Toruniu. Ma być bezpiecznie

 

Lista linii autobusów MZK w Toruniu z zaktualizowanymi rozkładami w roku szkolnym:

- 10,
- 11 (od 27 sierpnia jeździ stałą trasą po zakończeniu przebudowy jezdni przy ul. Włocławskiej)
- 15,
- 18,
- 19,
- 20  (od 1 września br. kurs autobusu linii nr 20 z pętli „Koniuchy” o godz. 22:16 zostanie zmieniony na godz. 22:22, a z Glinek z 22:41 na 22:49. Zmiana ta pozwoli na skomunikowanie z kursami innych linii)
,
- 23,
- 26,
- 34,
- 35,
- 38 (przyspieszone zostaną kursy autobusów linii nr 38 z przystanku „Letnia” z godz. 5:12 i 6:12 na 5:08 i 6:08, (z przystanku „Odrodzenia” z godz. 5:01 i 6:01 na 4:57 i 5:57)
,
- 39 (jeździ tylko w dni szkolne),
- 40,
- 45,
- 46

Zmiany dotyczą także tramwaju linii nr 1. Szczegółowe rozkłady dostępne są TUTAJ.

Nowa linia autobusowa!

Od soboty 1 września 2018 r. zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa nr 24 na trasie: Al. Solidarności – Grudziądzka – Polna – Forteczna - Neuca. Linia powstała z uwagi na rozpoczęcie działalności magazynu firmy Neuca na terenach przemysłowych os. Jar  przy ul. Fortecznej.

W dni robocze autobusy odjeżdżać będą z al. Solidarności o godz. 5:22, 7:25, 13:25 i 21:25.  Powroty o godz. 6:10 (nie kursuje w poniedziałek), 14:10, 16:10 i 22:10.

W soboty autobusy odjeżdżać będą z al. Solidarności o godz. 9:25 i powrót  o godz. 6:10 i 18:10.

W niedziele autobusy odjeżdżać będą z al. Solidarności o godz. 13:25 i powrót o godz. 22:10.

Czas przejazdu całej trasy – 17 minut.

Bilety długoterminowe dla uczniów i studentów - sprawdź ile możesz zaoszczędzić


Naszym dzieciom, chodzącym do szkoły możemy kupić bilet semestralny - ważny przez cały semestr szkolny, zamiast pięciu biletów miesięcznych. Taka opcja może również przypaść do gustu studentom.

Bilet semestralny, uprawniający do przejazdów na wszystkich liniach dziennych i nocnych kosztuje 190 zł i obowiązuje przez pięć miesięcy w określonym terminie, zgodnie z podziałem na semestry szkolne. Dla uczniów okres ten rozpoczyna się 1 września i trwa do 31 stycznia (kolejny semestr trwa od 1 lutego do 30 czerwca). Studenci rozpoczynają semestr 1 października i trwa on do 28 lutego, następnie kolejny - od 1 marca do 31 lipca.

Zarówno dla uczniów, jak i studentów, bilet semestralny można było kupić już wcześniej, ale nie było to opłacalne, gdyż zaczął on obowiązywać dopiero od konkretnego terminu. Dla porównania: bilet miesięczny ulgowy na wszystkie linie dzienne i nocne kosztuje 42 zł. Mnożąc cenę przez 5 kolejnych miesięcy w semestrze, otrzymujemy kwotę 210 zł. Kupując jednorazowo bilet semestralny możemy więc zaoszczędzić 20 zł.

Od 15 lutego 2018 r. studenci i uczniowie mogą również kupić bilet trzymiesięczny, który obowiązuje przez kolejne trzy miesiące, do daty umieszczonej na znaczku.

Ceny biletów trzymiesięcznych:

    - Bilet trzymiesięczny na wszystkie linie tramwajowe ważny w I strefie, dla uczniów i studentów: ulgowy kosztuje 90 zł,
    - Bilet trzymiesięczny na wszystkie linie dzienne i nocne ważny w I strefie, dla uczniów i studentów: ulgowy kosztuje 120 zł.
     

Jeśli chodzi o oszczędności, w tym przypadku różnicę najłatwiej dostrzec porównując bilet trzymiesięczny z biletem miesięcznym: bilet ulgowy miesięczny na wszystkie linie kosztuje 42 zł (42x3=126 zł).  Kupując bilet trzymiesięczny ulgowy zamiast miesięcznego, w portfelu studenta i rodzica zostanie 6 zł.

Co istotne, bilet ulgowy ważny jest tylko z dokumentem uprawniającym do ulgowych przejazdów. Pamiętajcie, żeby podczas przejazdu komunikacją miejską zawsze mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.

Bilety trzymiesięczne mogą zakupić również torunianie, które nie są uczniami lub studentami. Wówczas bilet trzymiesięczny na wszystkie linie dzienne i nocne ważny w I strefie kosztuje 240 zł. W trzy miesiące możemy zaoszczędzić 12 zł.

Uwaga! Obowiązują zmiany związane z przebudową Szosy Chełmińskiej:

Od poniedziałku, 27 sierpnia trwa kolejny etap przebudowy Szosy Chełmińskiej. W związku z tym:

Wyłączona została z ruchu jezdnia wschodnia Szosy Chełmińskiej od Trasy Prezydenta Raczkiewicza do ul. Żwirki i Wigury. Wprowadzony został zakaz skrętu w lewo z ul. Legionów (od centrum) w ul. Żwirki i Wigury. Objazd od centrum w kierunku ul Żwirki i Wigury prowadzony będzie nadal Trasą Prezydenta Raczkiewicza, ul. Legionów, Długą do Szosy Chełmińskiej. Udrożniony zostanie przejazd ul. Żwirki i Wigury, w dwóch kierunkach. Skrzyżowanie Szosy Chełmińskiej i Długiej jest także otwarte dla ruchu. Na skrzyżowaniu ul. Szosa Chełmińska i Żwirki i Wigury funkcjjonuje tymczasowe mini rondo.

Zmiany tras autobusów:

  -  autobusy linii nr 0, 11, 16, 17, 18, 26, 34 i nocna 05 wróciły na stałe trasy przejazdu,
  -  autobusy linii nr 27, 31 i 32 jadące w kierunku Wrzosów omijają ul. Żwirki i Wigury i jadą objazdem Trasą Prezydenta Raczkiewicza, Legionów i Długą,
  -  autobus nocny linii 03 w kierunku Wrzosów omijają Trasę Prezydenta  Raczkiewicza i jeżdżą ul. Legionów,
  -  autobusy linii nr 40 nadal kursują w kierunku pl. Skalskiego objazdem ul. Legionów i Długą.

Zobacz również: Sezon na grzyby 2018: Gdzie są grzyby w woj. kujawsko-pomorskim? Najlepsze miejsca na grzybobranie

#TOWIDEO

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE