Przełom?!

Uniwersam przestanie straszyć w centrum Torunia?! Pojawiło się światełko w tunelu

2023-02-24 14:33

Toruń: Uniwersam to miejsce-symbol. Ulokowany bardzo blisko starówki budynek od dawien dawna straszy mieszkańców. Czy to się niebawem zmieni? Spółka Bresse Pol-Invest wygrała w sądzie z Irlandzką Grupą Inwestycyjną i może zdecydować, jak zmieni się Uniwersam. Szczegóły i zdjęcia na se.pl

To, że Uniwersam straszy w centrum Torunia jest powszechną opinią mieszkańców grodu Kopernika. Kiedyś popularne miejsce, w którym robiono zakupy, dzisiaj szpecący krajobraz budynek i teren coraz bardziej zarośnięty niezbyt przyjemną roślinnością. W 2009 roku bardzo ambitny pomysł przedstawiła Irlandzka Grupa Inwestycyjna. Miało tam powstać "Solaris Center" za 300 milionów złotych. Jak wyszło? To widać na załączonych pod tekstem zdjęciach.

Toruń. Uniwersam należy do spółki Bresse Pol. Co dalej?

Sprawę "Uniwersamu" od lat opisują dziennikarze "Nowości". Warto wiedzieć, że grunt z Uniwersamem był wkładem, jaki do tego planowanego przedsięwzięcia wniosła spółka Bresse Pol. W związku z nieustannym przesuwanym terminem inwestycji, a później  rezygnacją z jej realizacji obie strony rozpoczęły walkę o odzyskanie budynku. Irlandzka Grupa Inwestycyjna obciążyła grunt hipoteką i w związku z tym sprawa trafiła do sądu.

W 2023 roku przyszedł upragniony przełom. Sąd Okręgowy w Toruniu wydał wyrok i nie ma już żadnych wątpliwości - Bresse Pol-Invest jest nieodwołalnie właścicielem działek o powierzchni ponad 1,36 ha. Czy to oznacza, że wkrótce Uniwersam odzyska blask? Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

- Spółka rozważa obecnie dwa warianty zagospodarowania nieruchomości tj. niwelację istniejącego obiektu i realizację inwestycji o charakterze handlowo-usługowo-biurowym lub adaptację istniejącej zabudowy wraz z zagospodarowaniem pozostałej części działki zgodnie zapotrzebowaniem rynku i aktualnymi standardami budowlanymi - przekazał Piotr Pruss z Zarządu Bresse Pol-Invest, cytowany przez "Oto Toruń". Do tematu będziemy wracać.

Sonda
Czy Toruń jest bezpiecznym miastem?
Ewa Swoboda szczęśliwa po występie w Toruniu. "To podniecające!"