Radni podzieleni

Wiemy, co dalej z Wrzosowiskiem. Prezydent Torunia mówi o "największym z możliwych kompromisów"

2023-02-24 9:23

Toruń: W miniony czwartek (23 lutego 2023 r.), podczas emocjonującej, 52. sesji Rady Miasta Torunia 23 lutego 2023 r. przyjęto projekt uchwały dotyczący terenu na Wrzosach zwanego Wrzosowiskiem. Prezydent Michał Zaleski był zadowolony z wyniku głosowania, choć radni byli podzieleni. - Był to największy z możliwych kompromisów - powiedział gospodarz miasta.

O emocjach, związanych z planami dotyczącymi Wrzosowiska pisaliśmy w tym miejscu. Nic więc dziwnego, że czwartkowe spotkanie toruńskich radnych przyniosło sporo komentarzy jeszcze przed głosowaniem. Przypomnijmy - w planach 52. sesji Rady MiastaTorunia znalazło się rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulic: św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory. Po burzliwej dyskusji radnych z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego, a także Reginy Strzemeskiej z Rady Okręgu Wrzosy projekt dotyczący Wrzosowiska został przyjęty 11 głosami. Spośród 24 radnych obecnych podczas sesji 7 było przeciw przyjęciu uchwały, a 6 wstrzymało się od głosu.

Toruń. Wiemy, co dalej z Wrzosowiskiem. Prezydent mówi o kompromisie, społecznicy oburzeni

Choć wynik głosowania nie jest żadną sensacją, to i tak wzbudza mnóstwo emocji. Słowa prezydenta Michała Zaleskiego bynajmniej ich nie studzą. Gospodarz grodu Kopernika opuszczał sesję w dobrym humorze.

- Niewielka część obszaru, bo zaledwie 2,2 ha będzie mógł być przedmiotem inwestycji. Inwestycja ta ma określony cel - usługi zdrowotne i opiekuńcze skierowane do osób starszych. Jest to dobre rozwiązanie, które w przyszłości umożliwi także uporządkowanie terenów innych położonych wzdłuż Szosy Chełmińskiej. Nowy plan umożliwia realizowanie tam inwestycji związanych z usługami. Był to największy z możliwych kompromisów ze strony naszej, przygotowujących plan. Żałuję, że nawet cienia kompromisu nie zgłoszono ze strony osób, które zaangażowały się społecznie w dyskusję nad tym planem. W mieście nie można żyć bez kompromisów, o czym dobitnie usłyszeliśmy na tej sesji - podsumował prezydent Michał Zaleski.

Swojego oburzenia nie kryją społecznicy z Zielonych Wrzosów. Podziękowali oni radnym, którzy nie głosowali za przyjęciem planu - Jakubowi Hartwichowi, Piotrowi Lenkiewiczowi, Michałowi Rzymyszkiewiczowi, Małgorzacie Skerskiej-Roman, Bartoszowi Szymanskiemu, Józefowi Wierniewskiemu i Karolowi Marii Wojtasikowi.

- Prezydent znów pogardliwie wypowiadał się o udziale mieszkańców w procesie tworzenia planu - że szkoda drzew na papier, na którym zbieraliśmy podpisy. Nie będziemy tracić na to energii, nie warto. Dziękujemy radnym, którzy od początku nas wspierali, a także tym, którzy być może dopiero dziś podjęli decyzję, że staną po stronie mieszkańców. Dziękujemy za Waszą otwartość na rozmowy - napisali przedstawiciele Zielonych Wrzosów w mediach społecznościowych. Pod materiałem załączamy galerię, związaną z tematem.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Torunia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki