Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg

i

Autor: Lucien Lumumba / Unsplash Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg

Jaka będzie zima?

Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg w Polsce! Sensacyjna prognoza długoterminowa ekspertów IMGW. Skąd wiadomo, jaka będzie zima 2022? Te dane nie kłamią

2022-09-16 16:45

Choć mamy dopiero wrzesień, są już pierwsze prognozy dotyczące początku zimy 2022 w Polsce. Eksperci IMGW porównują swoją szacunki z normą wieloletnią z lat 1991-2020. Co z nich wynika? O ile większość ostatnich grudniów należała do grona cieplejszych i zdążyliśmy się już odzwyczaić od intensywnych opadów śniegu, w tym roku może być inaczej.

Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg! Sensacyjna prognoza długoterminowa ekspertów IMGW. Jaka będzie zima 2022?

Początek września to zdecydowanie za wcześnie na przedstawienie wiarygodnych prognoz pogody na okres całej zimy 2022, ale są już pierwsze szacunki dotyczące listopada i grudnia. Przygotowało je Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, które zdradza, że w ostatnim miesiącu tego roku nad Polską może obficie padać, a prognoza zakłada również śnieg. Trudno mówić na ten moment o takich czy innych ilościach białego puchu, ale są one na tyle duże, że uwzględnia go model wykorzystywany przez ekspertów Instytutu. Meteorolog Radosław Droździoł informuje ponadto, że opady, jakie mają przejść nad naszym krajem w grudniu, są zgodnie z prognozą większe, i to we wszystkich regionach, niż norma wieloletnia z lat 1991-2020. Trochę lepiej wygląda wstępna pogoda na listopad, gdzie duże opady, a na pewno większe niż w poprzednich latach mogą nawiedzić tylko północ Polski. Jakie będą panować temperatury na początku zimy 2022?

Przeczytaj koniecznie: Nawet ćwierć metra śniegu i przerwy w dostawie prądu. We wrześniu nadchodzą śnieżyce, jakich od dawna nie widziano

- Zarówno w przypadku listopada, jak i grudnia nasza prognoza zakłada, że zmieszczą się one w przedziale zgodnym z normą wieloletnią. To oznacza, że średnia temperatura w pierwszym miesiącu, oczywiście uwzględniając też noc, zamknie się w granicach 3,5-5,4 stopnia. Z kolei w grudniu ten przedział powinien wynieść od minus 0,6 do plus 1,4 stopnia - mówi Droździoł.

Zima stulecia w Polsce. Tak wyglądały najmroźniejsze zimy, które przeszły do historii [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Popękane ściany domów nad nowym odcinkiem metra. Mieszkańcy Zacisza chcą odszkodowania

Prognozy synoptyków nie napawają optymizmem. Posłuchaj mistrza czarnego humoru i króla satyry – Marcina Śliwy w podcaście „Śliwką w kompot”. Śliwka sprawia, że dziwna rzeczywistość staje się jeszcze dziwniejsza.

Listen to "Palić wszystkim...poza oponami" on Spreaker.