Województwo kujawsko-pomorskie walczy ze smogiem. Co warto wiedzieć o ustawie?

i

Autor: Pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Województwo kujawsko-pomorskie ma swoją uchwałę antysmogową. Co warto o niej wiedzieć?

2019-07-01 8:13

Województwo kujawsko-pomorskie ma w końcu uchwałę antysmogową. Główne założenia to przede wszystkim ograniczenie niskiej emisji i wymiana pieców. Jednym słowem - mamy mniej (się) truć. Poniżej zamieszczamy szczegóły, które warto znać!

Co zawiera uchwała antysmogowa dla województwa kujawsko-pomorskiego? Zakazy, od nich nie da się uciec. Od września tego roku nie będzie można palić węglem brunatnym, miałem węglowym, tak zwanymi mułami i flotokoncentratami węglowymi oraz mokrą biomasą, na przykład niesezonowanym drewnem.

Zmiany mogą odczuć, niestety, nasze portfele. Najbardziej kosztowna jest wymiana pieców, dlatego będzie prowadzona przez wiele lat - informuje Małgorzata Walter, dyrektor departamentu środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jak to wygląda w czasie? Podajemy:
- zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024 r.
- zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy – od 1 stycznia 2028 r.
- zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń, np. kominków, niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024 r.

Przy wymianie pieców trzeba będzie liczyć na dotacje. Dzięki uchwale antysmogowej gmina może być beneficjentem środków rządowych na wymianę źródeł ogrzewania, czy na termomodernizację. Jednym z takich programów jest "Czyste powietrze".

- Na to wszystko potrzeba czasu - mówi Adam Banaszak, wiceprzewodniczący komisji ochrony środowiska w sejmiku i radny PiS .- Tą uchwałą rozpoczynamy ważny proces zmiany mentalności społeczeństwa i samorządu, a to jest dobry kierunek - dodaje.

Owszem, w naszym regionie problem ze smogiem nie jest tak dramatyczny, jak na południu Polski. Jednak najgorsze powietrze mamy w Nakle nad Notecią, należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest naprawdę zła.

- Smog powoduje wiele chorób, nie tylko układu oddechowego - mówi Beata Brożek, pulmonolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. - Drobne cząstki, które są zawieszone w takim "smogowym powietrzu" docierają do każdej tkanki naszego organizmu. Atakują również układ krążenia i wiąże się to ze wzrostem ryzyka wystąpienia udarów mózgu, zawałów serca, astmy i wszelkich powikłań krążeniowych - dodaje.

Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób. Konsultacje społeczne w sprawie uchwały antysmogowej dla naszego województwa trwały od lutego. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 września.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki