Wszystkich Świętych 2020: Co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła? [1 LISTOPADA]

2020-10-30 16:30 KM
Wszystkich Świętych. Polacy masowo odwiedzą cmentarze
Autor: CC Pixabay.com / ManfredKain Wszystkich Świętych 2020: Co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła? / Zdjęcie ilustracyjne

Wszystkich Świętych - co to za święto? 1 listopada w Polsce obchodzimy dzień Wszystkich Świętych - czy trzeba iść do kościoła? Wszystkich Świętych w 2020 roku będzie zupełnie inne niż do tej pory. Mimo wszystko, zazwyczaj w tym okresie Polacy tłumnie ruszają na cmentarze. Wszystko co powinniście wiedzieć o Wszystkich Świętych znajdziecie w tym artykule. Sprawdź i bądź gotowy na 1 listopada.

Wszystkich Świętych 2020: Co to za święto?

Wszystkich Świętych to w Kościele katolickim uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada. Nierzadko święto Wszystkich Świętych jest mylone ze świętem zmarłych. To spory błąd. Dzień Zaduszny przypada w Polsce 2 listopada. Dzień wcześniej - zgodnie z tradycją - faktycznie odwiedzamy groby bliskich zmarłych, ale tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, w kościele wspominamy świętych. W doktrynie Kościoła katolickiego jest to wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

Wszystkich Świętych 2020: Czy trzeba iść do kościoła 1 listopada?

Kościół katolicki nie pozostawia żadnych wątpliwości. Wszystkich Świętych to święto nakazane i co za tym idzie praktykujący katolik ma obowiązek - trzeba iść do kościoła lub uczestniczyć np. we mszy na cmentarzu. Uwaga! W 2020 roku jest inaczej niż w poprzednich latach, a wszystko przez pandemię koronawirusa w Polsce. Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w naszym kraju, wielu biskupów zdecydowało się na udzielenie dyspensy od uczestnictwa w eucharystii.

- Odpowiadając na zachętę Przewodniczącego KEP, w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefie czerwonej i żółtej udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. osobom przebywającym na terenie Diecezji Toruńskiej - to słowa biskupa Wiesława Śmigla z Torunia.

Spis treści

  1. Wszystkich Świętych 2020: Co to za święto?
  2. Wszystkich Świętych 2020: Czy trzeba iść do kościoła 1 listopada?
  3. Wszystkich Świętych 2020 - zalecenia i obostrzenia
  4. Wszystkich Świętych 2020 - policyjna akcja "Znicz"

Wszystkich Świętych 2020 - zalecenia i obostrzenia

Wszystkich Świętych w 2020 roku będziemy przeżywać inaczej niż zazwyczaj. Nasza redakcja przyłącza się do apeli rządzących, instytucji i osób prywatnych. Wizyty na cmentarzu możemy rozłożyć na kilka dni. 31 października, 1 i 2 listopada nie będzie takiej możliwości. Cmentarze będą w tych dniach zamknięte.  Pamiętajmy, że w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zasłaniania nosa oraz ust. Zachowujmy dystans społeczny i starajmy się unikać tłumów. Pamiętajmy, że w tym okresie inaczej funkcjonuje komunikacja miejska.

Wszystkich Świętych 2020 - policyjna akcja "Znicz"

Policjanci, jak co roku podczas Wszystkich Świętych, będą dbać o bezpieczeństwo na głównych ciągach komunikacyjnych, jak i drogach prowadzących do nekropolii, gdzie pomimo trwającego stanu epidemii można spodziewać się wzmożonego ruchu. - Apelujemy jednak, by wizyty te zaplanować na inne dni i mieć na uwadze zmieniające się wciąż przepisy dotyczące kolejnych obostrzeń - przekazuje st.asp. Remigiusz Rakowski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Więcej na ten temat w komunikacie Policji.

Wszystkich Świętych 2020 - wszystko w jednym miejscu