ZUS chce skuteczniej walczyć z niepłacącymi. Specjalna konferencja w Toruniu [AUDIO, FOTO]

2018-09-18 14:08

ZUS szuka nowych metod i rozwiązań, by jeszcze bardziej skutecznie ścigać tych, którzy nie płacą składek lub tych, którzy wyłudzają świadczenia. Rozmawia o tym na konferencji naukowej z prawnikami toruńskiego UMK i pyta co zrobić, by mieć jeszcze więcej możliwości prawnych.

Chodzi przede wszystkim o bezprawne pobieranie świadczeń chorobowych i zasiłków oraz szkód powstałych w wyniku fikcyjnego zatrudniania. To także przyjmowanie do pracy „na czarno”, czy niepłacenie składek w pełnym wymiarze. Kontrole przynoszą efekty – 17 milionów złotych zysku ze zwolnień chorobowych przed rokiem i 10 milionów złotych w pierwszej połowie tego roku.
 

>>> Pijany złodziej wyczyniał cuda na autostradzie [FOTO, WIDEO]


Kontrole w przedsiębiorstwach i biurach rachunkowych dały dodatkowe 260 milionów złotych za nieopłacone składki. Rocznie to 60 tysięcy kontroli, a efekty choć zadowalające, to na pewno nie w pełni oddające skalę problemu – zauważa wiceprezes ZUS, Paweł Jaroszek.
 


Prawnicy z toruńskiego UMK przyznają – skuteczność byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie było luk w prawie lub gdyby takie prawo i możliwości w ogóle istniały. Dziś ich nie ma – przyznaje współorganizator konferencji, Jerzy Lachowski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 


Rozmowy na ten temat mają przełożyć się na kształt nowej ustawy sejmowej. Kiedy dojdzie do zmian w prawie? - Na to pytanie na razie trudno znaleźć odpowiedź - przyznają uczestnicy toruńskiej konferencji.
 

Czytaj również: Artyści ludowi spotkali się w Żninie. To największe takie wydarzenie w regionie [GALERIA]

#TOWIDEO

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE