Żużlowcy z całego świata przyjadą na letni camp do Torunia! Jesteśmy odpowiedzialni za losy tego sportu

i

Autor: Róża Koźlikowska - @FotRose / Zdjęcie ilustracyjne Żużlowcy z całego świata przyjadą na letni camp do Torunia! "Jesteśmy odpowiedzialni za losy tego sportu"

Żużlowcy z całego świata przyjadą na letni camp do Torunia! "Jesteśmy odpowiedzialni za losy tego sportu"

2022-06-22 13:36

Żużel: Polski Związek Motorowy i ekstraliga żużlowa zorganizują w Toruniu letni camp dla młodych zawodników i adeptów sportu żużlowego z zagranicy. Koszty pokrywane są przez organizatorów, co jest sporym ułatwieniem dla uczestników z wielu zakątków świata.

- Speedway Ekstraliga Camp to nasz pomysł na impuls dla zagranicznych federacji i pomoc w rozwoju młodych adeptów żużla. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za losy tego sportu na świecie - powiedział Michał Sikora, prezes PZM, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Organizatorzy zaprosili do Torunia młodych zawodników i adeptów sportu żużlowego. Przez tydzień od 18 lipca licencjonowani zawodnicy z klas 125, 250 oraz 500 cc nie tylko będą mieli okazję do trenowania na toruńskiej Motoarenie, ale także wystąpią w zawodach szkoleniowych. Wszystko po to, aby w przyszłości światowy żużel zasiliło kolejne pokolenie zawodników, a geografia żużla nie kończyła się na kilku krajach.

Prezes Ekstraligi o letnim campie w Toruniu

- W Polsce mamy najlepszą żużlową ligę świata, do której istnienia potrzebni są zawodnicy z możliwie najszerszym potencjałem z różnych krajów. Nasza strategia to globalny rozwój żużla we współpracy z Międzynarodową Federacją Motocyklową - podkreślił Wojciech Stępniewski.

- Przy wykorzystaniu warunków, które mamy w Polsce możemy za kilka lat mieć w lidze nowych Finów, Francuzów czy Amerykanów, kolejnych Szwedów i Duńczyków, a może nawet pierwszych Estończyków, bo i z tego kraju są zgłoszenia na camp - dodał Wojciech Stępniewski, prezes ekstraligi żużlowej.

Pandemia koronawirusa stanęła na przeszkodzie, ale teraz camp odbędzie się w Toruniu

Idea zorganizowania takiego campu zrodziła się jakiś czas temu, ale pandemia koronawirusa wyhamowała plany pomysłodawców. - To nie jest tak, że żużel przetrwa dzięki temu potencjałowi, który mamy tylko w Polsce. I nie jest też tak, że powołując do życia rozgrywki U24 Ekstraligi mamy już w kraju wszystkich zawodników, którzy w najbliższych latach będą stanowili bezpośrednie zaplecze dla światowego żużla. Uważamy, że wiele talentów może dopiero wypłynąć na szerokie wody, gdy pokażą się właśnie w Polsce, a stąd wiedzie już prosta droga do profesjonalnego zorganizowania ich kariery. Selekcja i obserwacja zawodników dla naszych klubów to jedna z przesłanek campu, możliwość szkolenia z udziałem naszych trenerów - to druga - przekazał Stępniewski, cytowany przez PAP. Co ważne - koszty uczetnictwa pokrywają organizatorzy.

- Motoarena to prawdziwy kompleks motorowy, gdzie możemy pochwalić się doskonałymi warunkami do uprawianie minispeedwaya, ale jednocześnie mamy stadion i tor gotowe do zawodów w klasach 250 cc oraz 500 cc. Pod opieką takich trenerów jak Rafał Dobrucki, Robert Kościecha czy Jacek Woźniak młodzież z całego świata będzie mogła zdobyć doświadczenie i będzie to dla niej bodziec, aby dostać angaż w naszych ligach. Ekstraliga dla żużlowców jest jak NBA dla koszykarzy. To u nas jest prawdziwe zawodowstwo, do którego młodzi zawodnicy na pewno dążą - powiedział prezes PZM Michał Sikora.

Wielkie gwiazdy na campie w Toruniu. Na czele Zmarzlik i Gollob

Zajęcia z tunerem, psychologiem, fizjoterapeutą, sesje zdjęciowe, integracja na gokartach czy możliwość porozmawiania z gwiazdami żużla takimi jak Bartosz Zmarzlik, Leon Madsen, Tomasz Gollob lub Janusz Kołodziej to jedne z wielu atutów Speedway Ekstraliga Camp - podkreślają organizatorzy. Przypomnijmy - początek letniego campu już 18 lipca.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy interesuje Cię żużel?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE