wiadomości

Bardzo wysokie kary za reklamy. Uchwała krajobrazowa działa w Gdyni. Tak zmieniło się miasto!

2024-10-15 12:09

Zakończył się okres dostosowawczy do zapisów uchwały krajobrazowej, a zmiany w mieście już są widoczne. Galerie handlowe w większości oczyściły swoje elewacje. Znikają też reklamy z pasów drogowych. Teraz ten, kto nie zdążył się przygotować na czas, może zostać ukarany. Dla opornych miasto przewiduje najwyższe dopuszczone przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów stawki.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku została przyjęta uchwała Rady Miasta w Gdyni w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Zgodnie z przepisami od 12 października 2023 roku wszystkie nowe urządzenia i tablice reklamowe, elementy małej architektury oraz ogrodzenia muszą być realizowane zgodnie z zasadami wskazanymi w tym dokumencie. Na usunięcie tych starszych, obecnych w przestrzeni miejskiej przed wejściem w życie uchwały, właściciele i zarządcy nieruchomości mieli czas do 13 października tego roku.

Gdynia zalicza się do grona 78 miast i gmin, w których wprowadzono uchwałę krajobrazową. Dzisiaj jesteśmy już po okresie dostosowawczym i możemy zacząć odsłaniać naszą Gdynię, odsłaniać elewacje pięknych, modernistycznych budynków. Zależy nam na tym, aby miasto zostało uporządkowane, żeby modernizm został odsłonięty i wszyscy mieszkańcy oraz osoby odwiedzające nasze miasto mogły cieszyć oczy tymi pięknymi widokami

 – przyznał Łukasz Kobus, sekretarz miasta. 

Natomiast w połowie grudnia 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie art. 37a ust. 9 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które zakłada, że w przypadku, kiedy inwestor zamontował instalację reklamową przed wejściem w życie uchwały krajobrazowej (czyli w przypadku Gdyni przed 12 października 2023 r.) i uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia, może dobrowolnie dopasować ją do warunków uchwały. Wydane przez trybunał orzeczenie sprawiło, że w najbliższym czasie miasto nie planuje w takich przypadkach nakładać kar na inwestorów za niedostosowanie do zasad uchwały. Niemniej właściciele urządzeń i tablic reklamowych powinni posiadać komplet dokumentów zaświadczających posiadanie wszelkich zgód i pozwoleń budowlanych lub decyzji konserwatorskich z opieczętowanymi projektami.

Tak 22-latek na prostej drodze uzbierał 30 punktów karnych. Nagranie ku przestrodze

Surowe kary za nieusunięcie banerów reklamowych. Gdynia jako nowe miasto!

Orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny dotyczy tylko właścicieli banerów reklamowych, którzy posiadają odpowiednie pozwolenia i ustawili swoje banery przed 12 października 2023 r. Jednak pozostali inwestorzy, którzy zamontowali banery po 12 października 2023 roku lub nie posiadają wymaganych dokumentów i nie dostosowali się do zapisów uchwały, muszą liczyć się z dotkliwymi karami.

Już w tym tygodniu wyruszą w teren pracownicy, którzy będą oceniać zgodność banerów reklamowych z obecnie obowiązującymi przepisami. Początkowo będą rozsyłane pisma do właścicieli instalacji, które nie spełniają wymogów, z informacją o konieczności dostosowania baneru do zapisów uchwały krajobrazowej. Jeśli przedsiębiorca nie zastosuje się do prośby, musi liczyć się z karami finansowymi.

Przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do zapisów uchwały w wyznaczonym przez nas terminie, będą musieli liczyć się z karami finansowymi. Kary są liczone w maksymalnych możliwych wysokościach. Na przykład za niedostosowanie zaledwie metrowej reklamy należy spodziewać się 158 zł kary. Natomiast w przypadku przeciętnej reklamy, która jest na elewacji budynku i ma zazwyczaj około 100 m2, jest to 1 464 złotych i 80 groszy, czyli blisko 1,5 tysiąca za jeden dzień. Postępowanie trwa około miesiąca, a karę nakłada się od momentu wszczęcia postępowania do wydania decyzji. Jeżeli ktoś przez miesiąc nie ściągnie takiej reklamy z elewacji swojego budynku, może liczyć się z karą 43 944 zł

- wyjaśnia sekretarz miasta. 

Nakładanie kar finansowych należy do zadań prezydent miasta i urzędu miasta. Docelowo kompetencje mają zostać przeniesione do Zarządu Dróg i Zieleni.  Jednak nie kary są tu najważniejsze, a wiedza i wspólne dobro, jakim jest czysta przestrzeń miejska. 

Chcemy jednak zrobić wszystko, aby tych kar było jak najmniej. Liczymy na rozsądek przedsiębiorców, liczymy na to, że przedsiębiorcy dostosują się do wymogów i zareagują na wezwania. Gdynia faktycznie ma piękną, modernistyczną architekturę. Staramy się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby pokazać gdyński modernizm. Dlatego m.in. zależało nam na tym, aby uchwała zaczęła obowiązywać jak najszybciej

- dodaje Łukasz Kobus.

Okres dostosowawczy dopiero zakończył się, ale w mieście już widać zmiany. Z niektórych charakterystycznych budynków zniknęły banery reklamowe – tak właśnie zmieniły się m.in. fasady centrum handlowego Batory oraz centrum handlowego Kwiatkowski. Nowe oblicze zyskał także plac Konstytucji, zniknęły stamtąd wielkogabarytowe reklamy. Zobacz w galerii, jak zmieniło się Gdynia! 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki