Chojnice w 1938 roku [ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE]

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Chojnice w 1938 roku [ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE]

Chojnice: W Dolinie Śmierci odkryto ludzkie szczątki. Znaleźli miejsce egzekucji?

2020-08-04 17:15

W ciągu kilku najbliższych dni w Dolinie Śmierci w Chojnicach ruszą szczegółowe prace archeologiczne. Mają one doprowadzić do odnalezienia grobów Polaków wymordowanych tu przez Niemców w 1939 oraz 1945 roku. Badacze dotarli już do ludzkich szczątków. Najważniejsze z dotychczasowych odkryć zabezpieczono dwiema betonowymi płytami.

O sukcesie ekipy archeologów poinformował w rozmowie z Weekend FM kierujący grupą dr Dawid Kobiałka. - Udało nam się. Mamy pierwsze znaleziska, nie tylko w postaci łusek, nabojów czy rzeczy osobistych. W trakcie ostatnich badań odkryliśmy szczątki ludzkie - powiedział. - Jest to przełomowe znalezisko, ponieważ udało nam się potwierdzić fakt, który jest znany z materiałów archiwalnych. To znaczy, że w czasie II wojny światowej dochodziło na obrzeżach Chojnic do mordowania w 1939 roku. Również z różnych podań, zeznań i wiedzy mieszkańców Chojnic wynikało, że w drugiej połowie stycznia 1945 roku Niemcy mieli doprowadzić do Doliny Śmierci bliżej nieokreśloną liczbę osób i je zabić, a szczątki spalić. Najprawdopodobniej resztki właśnie tych ofiar udało nam się odkryć w trakcie naszych ostatnich badań powierzchniowych - dodał dr Kobiałka w Weekend FM.

Niewykluczone, że po latach odnaleziono masowy grób bądź miejsce egzekucji nawet kilkuset osób. Dlatego też teren został dokładnie zabezpieczony. Posłużyły do tego dwie betonowe płyty. Niebawem eksperci wrócą we wskazane miejsce, by rozpocząć szczegółowe badania. Mogą one potrwać niemal miesiąc.

Działania archeologów są prowadzone za zgodą Instytutu Pamięci Narodowej.

Ludzie i Bogowie. ZWIASTUN nowego serialu TVP. Kiedy premiera?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE