Wybory

i

Autor: Dominik Paszliński

Wybory 2019. Gdańsk przygotowuje się do wyborów. Są ważne informacje dla mieszkańców!

2019-10-02 15:06

W niedzielę 13 października odbędą się wybory Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Czynny udział w wyborach jest nie tylko naszym prawem, ale i obywatelską powinnością. Jednak aby skutecznie oddać głos w nadchodzących wyborach musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Wybory 2019 Gdańsk. Jak głosować?

Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostaną przeprowadzone w dniu 13 października 2019 r. w godzinach od 7.00 do 21.00. W wyborach do Sejmu RP głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. W wyborach do Senatu RP można głosować tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata.

Wybory 2019 w Gdańsku. Gdzie głosować?

Na terenie Gdańska jest 198 obwodów głosowania, z czego 17 to tzw. „obwody odrębne” czyli lokale wyborcze utworzone w szpitalach, domach pomocy, domach studenckich czy zakładzie karnym. Ponad połowa spośród wszystkich lokali to obiekty przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Zdecydowana większość obwodów głosowania zlokalizowana jest w tych samych miejscach, w których mieściły się podczas poprzednich wyborów.

Swoją siedziby zmieniły tylko cztery obwody głosowania. Zmiany dotyczą obwodów: nr 32 w Śródmieściu, nr 58 na Chełmie oraz nr 107 we Wrzeszczu Górnym i nr 115 we Wrzeszczu Dolnym. Wszyscy wyborcy, aby mieć pewność do których obwodów należą ich ulice, powinni zapoznać się z Obwieszczeniem PMG o obwodach głosowania, dostępnym w wielu uczęszczanych miejscach w mieście, w komunikacji miejskiej, a także na stronie www.gdańsk.pl.

Wybory 2019. Spis a rejestr wyborców

Spis wyborców to lista osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej. Spis wyborców sporządza się na potrzebę konkretnych wyborów i dla konkretnej obwodowej komisji wyborczej. Spisy wyborców przygotowuje się na podstawie rejestru wyborców.

Jeśli natomiast ktoś ma meldunek w innym mieście, jednak pracuje, uczy się, będzie przebywał w Gdańsku w dniu wyborów i tu woli wziąć udział w wyborach, może dopisać się do spisu wyborców.

Dopisanie do spisu wyborców uprawnia wyborcę do głosowania tylko w tych wyborach, do których spis został sporządzony (do jednego głosowania). 

Wyborcy, stale zamieszkujący w Gdańsku bez zameldowania, nigdzie niezamieszkali a stale przebywający na obszarze miasta, zamieszkujący w Gdańsku pod innym adresem niż ich adres zameldowania na pobyt stały, wpisywani są do rejestru wyborców na podstawie ich wniosków.

Można być wpisanym tylko do jednego rejestru wyborców. Wpisu do rejestru wyborców wyborca dokonuje na stałe. Oznacza to, że wykreślenie z tego rejestru następuje na wniosek wyborcy, lub z chwilą zgłoszenia zameldowania na pobyt stały pod nowym adresem zamieszkania.

Dopisywanie do spisu i rejestru wyborców odbywa się w Zespołach Obsługi Mieszkańców. Pamiętać jednak należy, że rozpatrzenie wniosku o dopisanie do rejestru wyborców może trwać nawet kilka dni, w związku z tym nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Wybory 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Często zdarza się, że z różnych powodów w dniu wyborów będziemy poza miejscem naszego zamieszkania. W takiej sytuacji możemy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym poza miejscem naszego zamieszkania w kraju i zagranicą. Należy jednak pamiętać, że w innym miejscu w Polsce będziemy głosować na kandydatów z danego okręgu, zaś głosując poza granicami Polski - tylko na kandydatów startujących z list w Warszawie.

Głosowanie korespondencyjne to ułatwienie dla osób, którym trudniej jest dotrzeć do lokalu wyborczego. Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym należy zgłosić taki zamiar Komisarzowi wyborczemu. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością i seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat mogą też skorzystać z możliwości głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do glosowania należy składać w jednym z poniżej wskazanych Zespołów Obsługi Mieszkańców.

Wybory 2019 w Gdańsku. Dodatkowe godziny otwarcia Urzędu

Sobota (5.10) w godz.9-13 w budynku Urzędu miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12, będzie można się zameldować, dopisać do spisu wyborców albo pobrać zaświadczenie do głosowania.

Poniedziałek (7.10) i Wtorek (8.10) w ostatnie dni dopisywania się do Spisu wyborców - wszystkie trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców będą obsługiwały w temacie wyborów do godziny 18:00

Piątek (11.10) ostatni dzień do pobrania  zaświadczeń umożliwiających głosowanie na terenie całego kraju oraz w konsulatach - wszystkie trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców będą obsługiwały do godziny 17:00

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki