Gdańsk: Kurtyny wodne pomogą przetrwać upały. Gdzie pojawią się zamgławiacze? [LISTA MIEJSC]

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Gdańsk: Kurtyny wodne pomogą przetrwać upały. Gdzie pojawią się zamgławiacze? [LISTA MIEJSC]

Gdańsk: Kurtyny wodne pomogą przetrwać upały. Gdzie pojawią się zamgławiacze? [LISTA MIEJSC]

2021-06-18 19:30

W związku z falą upałów, w różnych punktach Gdańska pojawiają się kurtyny wodne, które dadzą mieszkańcom oraz turystom odrobinę ochłody. Gorąco ma być aż do wtorku. Gdzie staną urządzenia pomagające przetrwać upalne dni? Podpowiadamy i przypominamy naszym czytelnikom, o czym warto pamiętać przy tak wysokich temperaturach.

Mieszkańcy i turyści szukający ochłody mogą ją znaleźć nie tylko w wodach Bałtyku. W mieście pojawiają się bowiem zamgławiacze! To kurtyny wodne, które pozwalają delikatnie zwilżyć ciało rozpyloną zimną wodą. Urządzenia są instalowane przez spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) oraz Saur Neptun Gdańsk. - Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej, możemy w tym sezonie uruchomić zamgławiacze. Pierwszy z nich już na początku przyszłego tygodnia stanie przy wejściu do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Kolejne pojawią się przy Hevelianum, przy wejściu na plażę na Stogach oraz przed Forum Gdańsk. Staramy się także o pozytywne decyzje w sprawie innych lokalizacji, takich jak: Targ Węglowy, Plac Kobzdeja, Park Świętopełka, Park Oruński oraz Skwer Bajki - wyjaśniła rzeczniczka prasowa GIWK Agnieszka Klugmann, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Od piątku działają też kurtyny wodne zainstalowane przez spółkę Saur Neptun Gdańsk. Każdy, kto chciałby się schłodzić, może je znaleźć w czterech popularnych miejscach: w pobliżu molo w Brzeźnie, nieopodal Baszty Jacek, przy Muzeum II Wojny Światowej oraz w okolicy Europejskiego Centrum Solidarności.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało dla województwa pomorskiego ostrzeżenie o upałach. W najbliższych dniach termometry wskazywać będą ponad 30 stopni. Tak wysoka temperatura może utrzymać się aż do wtorku. Gdański magistrat wydał w piątek komunikat, w którym przypomniano najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Urzędnicy podali kilka wskazówek, które pomogą uchronić mieszkańców przed konsekwencjami przegrzania. Zaapelowali do gdańszczan, aby ci ograniczyli przebywanie w pełnym słońcu i unikali zbędnego wysiłku fizycznego. - Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. W ciągu dnia zasłoń i zamknij okna. Noś nakrycie głowy oraz lekką i przewiewną odzież - podkreślono w komunikacie.

Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody. Zgodnie z zaleceniami, należy unikać alkoholu. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Czekolada – dowiedz się, dlaczego warto jeść czekoladę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE