Kontrole na przejazdach kolejowych

i

Autor: KMP Gdańsk

Gdańsk: SZOKUJĄCE ZACHOWANIA KIEROWCÓW na przejazdach kolejowych

2019-07-19 10:15

- Omijanie rogatek, wjazd na przejazd kolejowy, mimo że zapory są właśnie opuszczane... To zachowania kierowców, które mogą okazać się tragiczne w skutkach - tłumaczą gdańscy policjanci. W ostatnich dniach funkcjonariusze ukarali dwie kobiety, które złamały przepisy, ignorując opuszczanie szlabanów.

Policjanci ruchu drogowego objęli szczególnym nadzorem przejazdy kolejowe w Gdańsku. W środowe popołudnie (17 lipca) na ulicy Smętnej funkcjonariusze zauważyli kierującą Mercedesem, która wjechała na tory, mimo rozpoczęcia opuszczania zapór. - Natychmiast zatrzymano kobietę do kontroli. Okazało się, że 29-lenia gdańszczanka, która złamała przepisy, w aucie przewoziła jeszcze trzy inne kobiety, a także swojego 5-letniego syna. Dodatkowo kontrola wykazała, że kobieta nie ma żadnych uprawnień do kierowania. Za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem - informuje asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zaledwie tydzień wcześniej mundurowi z gdańskiej drogówki przeprowadzili podobną interwencję. - Wtedy konsekwencje prawne poniosła 24-latka, która na ulicy Sandomierskiej wjechała Fiatem na przejazd kolejowy pomimo opuszczania zapór - dodaje asp. Kamińska.

Okazuje się, że lekkomyślne łamanie przepisów jest w Gdańsku nagminne. Jak zatem należy się zachować, zbliżając się do przejazdu kolejowego?

Policjanci z KMP w Gdańsku przypominają, że kierujący pojazdem JEST ZOBOWIĄZANY:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, zachować szczególną ostrożność,
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona,
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd,
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Funkcjonariusze przypominają również, że kierującemu pojazdem ZABRANIA SIĘ:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki