Gdańsk uczci pamięć zamordowanego Pawła Adamowicza [PLAN UROCZYSTOŚCI, TRANSMISJA ONLINE]

2021-01-13 9:24 jch
Paweł Adamowicz
Autor: EAST NEWS Paweł Adamowicz

W środę 13 stycznia mijają dwa lata od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Stefan W. na oczach tłumu kilkukrotnie dźgnął nożem prezydenta Gdańska, gdy ten stał na scenie 27. finału WOŚP. Ciężko ranny Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu. Miasto Gdańsk zaprasza dziś m.in. do odwiedzenia grobu prezydenta. Wieczorem na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności będą wyświetlane zdjęcia śp. Pawła Adamowicza.

Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci – powiedziała dla "gdansk.pl" prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Teraz z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. I do tego zachęcam, zarówno tych, którzy przeżyli tę śmierć, cenili tę prezydenturę, jak i tych, którzy myślą krytycznie o czasach rządów Pawła Adamowicza - oddajmy w czasie tej rocznicy nasze myśli twórczym rozważaniom.

Czytaj też: Gdańsk. Druga rocznica ataku na Pawła Adamowicza. To morderstwo wstrząsnęło Polską

W tym roku wydarzenia upamiętniające zamordowanego prezydenta Gdańska będą miały inną formę ze względu na pandemię. Szczegółowy program uroczystości (źródło: gdansk.pl) znajduje się poniżej.

Gdańsk. Druga rocznica ataku na Pawła Adamowicza. To morderstwo wstrząsnęło Polską

Gdańsk uczci pamięć zamordowanego Pawła Adamowicza [PLAN UROCZYSTOŚCI, TRANSMISJA ONLINE]

Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie

13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45

Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, symbolicznie łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Tego dnia można w ciszy odwiedzić grób prezydenta.

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.

Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim

13–14 stycznia (środa–czwartek), fasady ECS i Urzędu Miejskiego

Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie natomiast baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

Modlitwa

14 stycznia (czwartek), msza święta, Bazylika Mariacka, godz. 18.00

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie www.gdansk.pl.

Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

Wywieś flagę na znak solidarności

- Rok i dwa lata temu setki flag Gdańska i Polski powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do ich wywieszenia, pojawią się również w przestrzeni miejskiej - czytamy na stronie gdansk.pl.