Jarmark Dominikański 2020 w dobie koronawirusa. Jak to będzie wyglądać?

2020-07-22 11:15 Paweł Tabędzki

Jarmark Dominikański 2020 będzie największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną tego lata w Polsce. Rozpocznie się w Gdańsku już w najbliższą sobotę (25 lipca). Epidemia koronawirusa zmusiła organizatorów do zmniejszenia liczby stoisk. Wystawcy i odwiedzający będą korzystać z maseczek lub przyłbic, a także przestrzegać innych zasad sanitarnych. Jarmarczne specjały kupimy tylko "na wynos". Jakie jeszcze zmiany nas czekają?

Ponad 700-letniej tradycji Jarmarku Św. Dominika nie przerwie nawet koronawirus. Wydarzenie odbędzie się jednak z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Stoiska zostały ustawione tylko po jednej stronie ulicy, by odległość między zwiedzającymi mogła pozostać wystarczająco duża. Oznacza to zmniejszenie liczby punktów dla wystawców o około 35 procent względem roku ubiegłego. W strefach gastronomicznych ma obowiązywać reżim sanitarny. Pracownicy będą w tych miejscach działać w przyłbicach i rękawiczkach ochronnych, podobnie jak wystawcy na pozostałych stoiskach. Przy każdym z nich ma obowiązkowo pojawić się dystrybutor z płynem do dezynfekcji dłoni.

- Inspektorzy Powiatowej Stacji Sanepidu w Gdańsku będą obecni na jarmarku - zapewnia Alina Hamerska, zastępca PPIS. - Oprócz naszych tradycyjnych zadań, w tym roku będziemy kontrolować oczywiście warunki sanitarne. Przypomnę, że obowiązują zasady takie, jak w przypadku innych obiektów handlowych. Przede wszystkim na terenie targowiska należy nosić maseczki, nie tylko między kramami, ale na całym obszarze. Kolejne kwestie to zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk i rękawiczki. Jeśli bezpieczeństwo sanitarne będzie zagrożone, interweniujemy. Nasi inspektorzy mogą wezwać policję, która ma uprawnienia do wylegitymowania i ukarania mandatem - dodaje Alina Hamerska.

Apel o przestrzeganie zasad wystosowała również Anna Obuchowska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Gdańsku. - Chodzi o zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a to przecież najważniejsze dla wystawców i osób odwiedzających Gdańsk. Nie traktujmy tych obostrzeń jako wymierzonych przeciwko naszej wygodzie. Zostały one wprowadzone dla naszego dobra - tłumaczy przedstawicielka WSSE w Gdańsku.

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL