Odsłonięto oficjalny portret śp. Pawła Adamowicza. "Jest tutaj bardzo pogodny" [ZDJĘCIA]

2020-01-14 9:00 Dominika Bakura / PT

- Kiedy maluję, często słuchałam "The Sound Of Silence - zdradza Anna Wypych, autorka portretu prezydenta Pawła Adamowicza. Wyjątkowy obraz został zaprezentowany w poniedziałek (13 stycznia) w Ratuszu Głównego Miasta. - To nie było zwykłe zamówienie. To było wyzwanie - dodaje malarka.

W przededniu pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza, w historycznym gmachu dawnych władz miejskich, odbyła się oficjalna prezentacja portretu prezydenta autorstwa Anny Wypych. Obraz zachwycił zgromadzone osoby, które zwróciły uwagę na liczne detale, a także pogodny charakter tego dzieła.

- To nie miał być portret szkolny. Chciałam pokazać prezydenta takiego, jakim był - tłumaczy autorka obrazu. - Stoi on na ulicy Długiej, uśmiechnięty, z tym błyskiem w oku. Takiego chcemy go zapamiętać - dodaje Anna Wypych. 

- Miał być ten błysk w oku – tłumaczy w rozmowie z reporterką Radia Eska, Anna Wypych. Posłuchaj:

W odsłonięciu portretu brał udział brat zmarłego prezydenta, Piotr Adamowicz. - Jest to portret bardzo pogodny, tak jak pogodny był Paweł. Cieszę się, że taki obraz powstał, bowiem poprzez obrazy zachowujemy pamięć. To kolejny dowód na to, że gdańszczanie pamiętają - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Jest to obraz bardzo pogodny – mówi o portrecie swojego zmarłego tragicznie brara, Piotr Adamowicz. Posłuchaj:

Malowanie obrazu trwało prawie rok. Autorka, jak twierdzi, często do niego wracała, a całej realizacji towarzyszyła piosenka zespołu Disturbed. Dzieło powstało z inicjatywy Pracodawców Pomorza, a jego fundatorem jest jeden z członków organizacji, Mariusz Grzęda. - Portret ten jest wyrazem naszej wdzięczności wobec Pawła Adamowicza. Dziękujemy mu za wszystko - mówi Zbigniew Canowiecki, lider Pracodawców Pomorza. 

Portret trafił do zbiorów Muzeum Gdańska. Na wystawie stałej będzie można go zobaczyć już od wtorku (14 stycznia).