Kim jest pan Schmitt? w Teatrze Wybrzeże

i

Autor: Marcin Gadomski

"Kim jest pan Schmitt?" w Teatrze Wybrzeże. Czy Jan Hussakowski uwiedzie publiczność?

2022-08-03 16:00

W najbliższą sobotę, 6 sierpnia o godzinie 21.00 na Scenie Letniej odbędzie się premiera spektaklu KIM JEST PAN SCHMITT? Sébastiena Thiéry’ego w reżyserii Jana Hussakowskiego.

"KIM JEST PAN SCHMITT?" to absurdalna tragikomedia, której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji. Pan Baran wraz z żoną starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować?

- Thiéry pełnymi garściami czerpie z tradycji europejskiego teatru absurdu, który zawsze kwestionował rzeczywistość społeczną, w której się akurat znajdujemy. Losy głównego bohatera dają nam wiele okazji do śmiechu, a śmiech to ogromna siła, tyle że raczej nikt z nas nie chciałby znaleźć się na miejscu tytułowego bohatera. Zależy mi na wyolbrzymieniu pewnych absurdów, które autor jedynie delikatnie szkicuje, żeby uwypuklić zależności, które powstają między jednostką i systemem społecznym - mówi Jan Hussakowski, reżyser spektaklu.

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak - Pani Baran, Piotr Łukawski - Pan Baran, Piotr Chys - Policjant, Adam Turczyk - Dozorca, Karl oraz Jan Hussakowski (Policjant, zastępstwo za Piotra Chysa). Premiera odbędzie się 6 sierpnia na Scenie Letniej. Kolejne spektakle zaplanowano na 9, 11, 12 sierpnia, 30 września, 1 i 2 października w Starej Aptece oraz 20 sierpnia na Scenie Letniej.

KIM JEST PAN SCHMITT? w reżyserii Jana Hussakowskiego