Za blokowanie numeru alarmowego można trafić nawet do aresztu

i

Autor: andresruiz/cc0/pixabay.com Za blokowanie numeru alarmowego można trafić nawet do aresztu

Koniec z dzwonieniem dla żartu pod 112! Będą kary za nieuzasadnione blokowanie numeru alarmowego

2017-11-20 17:19

19 listopada 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Wykroczeń, zgodnie z którą blokowanie telefonicznego numeru alarmowego zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Głuche telefony, dzwonienie dla żartu czy też bezpodstawne wezwania służb ratunkowych nie będą już bezkarne. Do tej pory osoby dzwoniące pod numer 112 dla żartu nie ponosiły żadnych konsekwencji. Od 19 listopada takie zachowanie traktowane jest jako wykroczenie.

Zgodnie z art. 66 kodeksu wykroczeń osoba, która „chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł”. Od 19 listopada takiej samej karze podlegają osoby, które umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego.

>>>Są niezwykle pożyteczne dla środowiska, ale grozi im wyginięcie. W Akwarium Gdyńskim świętują tydzień rekina

Centra ratunkowe odbierały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt takich telefonów w ciągu dnia. Część z nich były żartem, w innych osoby dzwoniące traktowały dyspozytorów jak punkt informacyjny. Służby ratunkowe od dawna apelowały do prezydenta o zmianę prawa. Blokowanie numeru alarmowego uniemożliwia osobom potrzebującym pomocy dodzwonienie się do służb ratunkowych.

Czytaj także: Które dzielnice Gdańska są najgłośniejsze? ZOBACZCIE mapę hałasu w mieście! [MAPY]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki