Pracuj.pl

i

Autor: Materiały prasowe

Które kompetencje miękkie są najbardziej cenione na rekrutacji?

2020-10-29 6:30

Umiejętności zawodowe, które nabyłeś w trakcie nauki w szkole zawodowej, na studiach, kursach czy szkoleniach są podstawą, bez której nie możesz aplikować na specjalistyczne stanowisko. Trudno wyobrazić sobie lekarza po architekturze czy księgowego, który nigdy nie miał nic wspólnego z rachunkowością. Jednak nie tylko te kompetencje są oceniane podczas spotkań rekrutacyjnych. Obecnie specjaliści do spraw HR doskonale zdają sobie sprawę, że równie ważne jak wiedza branżowa są specyficzne predyspozycje psychologiczne kandydatów. Które z nich są najbardziej cenione?

Umiejętność pracy w zespole

W większości firm pracownicy podzieleni są na zespoły odpowiedzialne za wykonywanie pewnych czynności. Jeżeli chciałbyś dołączyć do takiej grupy, bez wątpienia musisz wykazać się umiejętnością pracy zespołowej. Rekruter z pewnością sprawdzi tę kompetencję podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wiąże się z nią komunikatywność, asertywność, umiejętność radzenia sobie z konfliktami. Być może podczas spotkania rekrutacyjnego będą czekały Cię zadania, z pomocą których prowadzący rozmowę będzie mógł ocenić czy będziesz dobrym członkiem zespołu.

Nieszablonowe rozwiązywanie problemów

Nieszablonowe podejście do problemów i kreatywne ich rozwiązywanie jest szczególnie cenną cechą u kandydatów na pracowników. W dynamicznie zmieniającym się środowisku firmy i przy wielu nieprzewidywalnych okolicznościach kreatywny pracownik to skarb. Często potrafi znaleźć innowacyjne rozwiązanie tam, gdzie inni, nawet bardziej doświadczeni go nie dostrzegają.

Elastyczność i chęć rozwoju

Wiele firm w trakcie swojego funkcjonowania przechodzi różne przekształcenia. Idealny pracownik to taki, który potrafi odnaleźć się w nowych sytuacjach i chętnie przyswaja wiedzę. Elastyczność i nastawienie na rozwój są kompetencjami miękkimi, których poszukują rekruterzy podczas rozmów w sprawie pracy. Taki pracownik potrafi dostosować się do zmian i doskonale sobie z nimi radzi.

Radzenie sobie ze stresem

Nie da się ukryć, że prawie każda praca wiąże się ze stresem, jednak niektóre zawody w szczególny sposób są narażone na jego oddziaływanie. W takiej sytuacji prowadzący rozmowy kwalifikacyjne szukają kandydatów posiadających umiejętność pracy pod presją i nie bojących się przyjmowania odpowiedzialności. Dobry specjalista HR wie, że osoba o świetnym wykształceniu, adekwatnym dla danego stanowiska, jednak psychicznie słaba, bardzo szybko wypali się zawodowo w stresującej pracy.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki