Plaża w Gdańsku Brzeźnie

i

Autor: Wojciech Stróżyk / Reporter Plaża w Gdańsku Brzeźnie

Rozpoczęło się poszerzanie nadbałtyckich plaż

Miłośnicy parawanów oszaleją ze szczęścia. Będzie więcej miejsca na plażach nad Bałtykiem!

2022-09-07 10:44

Dobra wiadomość dla miłośników plażowania. Trwają prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. Wkrótce to same czeka plaże na Westerplatte i w Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku - wydobywany jest w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego.

Na początku września rozpoczęły się prace przy poszerzaniu plaży w Gdańsku Brzeźnie. Jak przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, plaża zostanie poszerzona na odcinku od wejścia nr 34 do wschodniej strony molo w Brzeźnie, czyli wejścia nr 52. Wskazała również, że prace mają zakończyć się w październiku. To dopiero początek. We wrześniu mają rozpocząć się również prace na półwyspie Westerplatte. W listopadzie rozpocznie się także kolejny etap refulacji plaży w Gdyni Orłowie. Plaża zostanie poszerzona od molo do granicy z Sopotem. Pierwszy etap zakończył się jeszcze przed wakacjami i obejmował kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni. Wykorzystano wówczas ponad 100 tys. m3 piasku.

Rosyjskie czołgi w Gdańsku

Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w celu poszerzenia orłowskiej plaży są skutkiem niszczycielskich sztormów, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br. Przed sztormami fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później - kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni przekazywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu "plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej ok. 50 proc.".

Czytaj też: Gdańsk. Para zasnęła na plaży. 38-latek z Krakowa nie miał litości. Mężczyźnie grozi 5 lat więzienia

Poza poszerzaniem plaż w Trójmieście, Urząd Morski w Gdyni planuje na przełomie września i listopada refulacje w Jastrzębiej Górze i Karwieńskich Błotach. - Materiał, który zostanie użyty do tych prac pochodzić będzie z pogłębiania wewnętrznego toru wodnego i budowy obrotnicy wykonywanych w ramach modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku - wskazała rzeczniczka UM w Gdyni.

Sonda
Czy rozstawiacie parawany na plaży?